Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święta Liturgia w dniu Święta Zaśnięcia NMP.

28.08.2016

Święci Ewangeliści przekazują nam za pomocą słowa pisanego, iż Jezus Chrystus, wisząc na krzyżu, przykazał jednemu z apostołów – Janowi Teologowi, aby ten zaopiekował się Bogurodzicą. Kiedy nadszedł koniec ziemskiego życia Matki Bożej, posłaniec Pana, archanioł Gabriel – jak głosi tradycja – objawił się Jej i oznajmił, iż za trzy dni zostanie powołana do życia niebiańskiego. Tradycja przekazuje nam także, że nie wszyscy apostołowie znajdowali się przy Bogurodzicy, lecz byli w różnych zakątkach świata, gdzie głosili Ewangelię. Wtenczas, wiadomym tylko Bogu sposobem, znaleźli się wszyscy przy Jej łożu. Słyszeliśmy o tym fakcie wczoraj, na Wsienoszcznom Bdieni, w sticherach: Apostołowie na polecenie Najwyższego podniesieni na obłoki, zewsząd przebywają, aby stanąć przy Twoim najczystszym i życiodajnym ciele, i z miłością Ciebie ucałować.

W naszej wolskiej cerkwi w wigilię święta Zaśnięcia Bogurodzicy, tj. 27 sierpnia br., odprawione zostało Wsieniszcznoje Bdienije. W dzień Święta sprawowana była Święta Liturgia, której przewodniczył ks. mitrat Mikołaj Lenczewski – proboszcz parafii. Współcelebrantami byli ks. prot. Marian Bendza, ks. prot. Adam Misijuk, ks. prot. Piotr Kosiński i ks. Protodiakon Paweł Korobeinikov. Chórem parafialnem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy jest świętem, które zamyka cerkiewny rok liturgiczny, bowiem początek tak liczonego roku przypada na 1 września. Ma to związek z czasami Imperium Bizantyńskiego, w którym obowiązywał kalendarz bazujący na rachubie liczenia początku roku od 1 września.

Według cerkiewnego zwyczaju tego dnia w prawosławnych świątyniach poświęcane są różnego rodzaju zboża i zioła polne. Ma to związek z faktem, iż o tej porze roku większość zbóż jest już skoszona, a wiemy już ze Starego Testamentu, że pierwociny, czy to owoców, czy też zbóż, były zawsze przynoszone do świątyni. Modlono się do Najwyższego, dziękując Mu za wszystkie dary natury, którymi w danym roku obdarzył ludzi. Owa tradycja jest przechowywana i przestrzegana także w wolskiej parafii, gdzie wielu spośród wiernych przyniosło dzisiaj, tj. 15 sierpnia br., symboliczną wiązankę zbóż i ziół.

orw

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl