Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Agapy po II Św. Liturgii

05.02.2017

Na pytanie o istotę życia Cerkwi, Ojcowie Kościoła odpowiadali zaproszeniem: Przyjdź i oglądaj! Jest to zaproszenie do uczestnictwa w jej życiu, zdobywaniu własnego doświadczenia , gdyż istota prawosławia to sprawa życia i śmierci. To pytanie o Boga i los własny oraz los całego świata - tak mówił arcybiskup Jeremiasz na konferencji naukowej we Wrocławiu poświęconej Kościołowi Prawosławnemu we współczesnym świecie.

Ale co to znaczy dla przeciętnego wiernego w jego praktyce religijnej, duchowej, liturgicznej i na czym ma polegać uczestnictwo w życiu Cerkwi? Osobie wierzącej wręcz nie sposób wyobrazić niedziel oraz dni świątecznych bez obecności w Cerkwi. I tu pojawia się pytanie: Czy uczestniczymy w życiu cerkwi, czy tylko jesteśmy w niej obecni, a może nawet przychodzenie do świątyni stało się już dla nas niebezpieczną rutyną? A co dzieje się z nami po wyjściu z cerkwi, czy zrozumieliśmy Św. Ewangelię, czy po Św. Eucharystii dokonała się w głębi duszy choć minimalna przemiana lub też pojawiły się aspiracje do zmiany stanu naszego ducha? W tym miejscu pozwolę sobie zadać bardziej drastyczne pytanie: Czy w ogóle rozumiem Św. Liturgię i znaczenie jej wszystkich części składowych dla mnie, dla mojego losu, dla mojego życia i zbawienia? Odpowiem szczerze we własnym imieniu: nie wszystko jest dla mnie oczywiste, ale muszę przyznać, że nie tylko dla mnie.

Należę do pokolenia, któremu system ustrojowy uniemożliwił edukację katechetyczną i wdzięczna jestem Rodzicom, że wyposażyli mnie w określony zasób wiedzy religijnej, wychowali w duchu Prawosławia i nauczyli kochać Boga, ale nie posiadam takiej wiedzy, jak uczestnicy regularnych zajęć katechetycznych, ciągle mam niedosyt a niejednokrotnie wstydzę się swojej niewiedzy. Z analogicznymi problemami boryka się wielu moich znajomych  rówieśników z naszej parafii i nie tylko.

I oto,  naprzeciw naszym oczekiwaniom  z  cenną inicjatywą wyszedł ojciec Adam Misijuk, proponując po niedzielnych Św. Liturgiach agapy, połączone z pogłębianiem naszej wiedzy teologicznej (wierni z dolnej cerkwi takie spotkania mają już od wielu lat). Inicjatywa spotkała się z bardzo radosnym i życzliwym przyjęciem oraz spontanicznym stwierdzeniem: bardzo czekaliśmy na takie spotkania...

Mamy za sobą już dwa bardzo miłe i pouczające spotkania, które zaszczyciło ok. 30 osób i ojciec Adam w bardzo interesujący i przystępny sposób omówił znaczenie niedziel przygotowujących wiernych  do Wielkiego Postu oraz rozpoczął wnikliwą analizę części składowych Św. Liturgii Boskiej, ilustrując wykład prezentacją filmu o liturgice. Tematem wiodącym była Św. Eucharystia. Duchowny demonstrując poszczególne utensylia ze szczególnym skupieniem i  czcią przybliżył wiernym istotę Sakramentu Eucharystii, przywołując jednocześnie przykłady cudów, które miały miejsca w różnych świątyniach podczas jej sprawowania. Omawianie kolejnych części Św. Liturgii i filmu zaplanowane jest na następne niedziele.

Zasadność prezentowanego zagadnienia potwierdziły liczne refleksje i pytania od wiernych. Przy okazji odpowiedzi, ojciec starał się przekazać nam wiele cennych rad i rozwiać nasze wątpliwości oraz częściowo wypełnił nasze luki powstałe w wyniku szkolnych katechetycznych zaległości. Omawiane zagadnienie jest szczególnie tajemnicze dla kobiet, które przecież nigdy nie wchodzą do ołtarza, a tu miałyśmy możliwość po raz pierwszy w życiu być w tak bliskiej odległości utensylii, przy pomocy których sprawowany jest Sakrament Eucharystii. Było to wzruszające przeżycie i głęboko wierzę, że zgodnie z zaproszeniem Ojców Kościoła Przyjdź i oglądaj!, faktycznie przybliży nas do głębszego uczestnictwa w życiu Cerkwi.

Fakt, że nasi parafianie nie zamierzali wychodzić ze spotkania, wszystkich utwierdził w przekonaniu, jak bardzo potrzebne jest nam kształtowanie naszej świadomości teologicznej i jak bardzo pragnęliśmy tego typu  spotkań, agap.

Z przyjemnością i niecierpliwością czekamy na najbliższą niedzielę.

 

wierna parafianka  

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl