Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
pozostałe dni tygodnia  - 9:00

Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)

SOBOTA 17:00
 
oraz w przededniu świąt,
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

ŚRODA i SOBOTA 9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00

Pobierz kalendarium

 


Zobacz kalendarz prawosławny

Wyjazd do Celestynowa.

19.05.2017

Sobotnim rankiem 13 maja bieżącego roku z podwórza naszej Parafii ruszył autokar pełen wiernych spragnionych świeżego powietrza, śpiewu ptaków leśnych i czasu spędzonego w gronie najbliższych. Słońce i bezchmurne niebo, które towarzyszyły nam przez cały dzień, po meteorologicznych wariactwach ostatnich dni, stały się niewątpliwym znakiem Opaczności Bożej czuwającej nad nami. Wiele osób dojechało własnym transportem, więc na miejscu zebrała się całkiem pokaźna grupa wycieczkowiczów. W Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, do którego zmierzaliśmy, pod cienistym zadaszeniem  czekał na nas zawczasu przygotowany stół, suto zastawiony potrawami z grilla. Młodsi uczestnicy wyprawy od razu przypuścili atak na plac zabaw, zdobyli go i utrzymywali pozycje aż  do czasu, gdy trzeba było wracać do domu. Wszyscy bez wyjątku mieli możliwość zwiedzania ekspozycji imitującej prawdziwy las wraz z jego mieszkańcami.  Pan Szymon, który oprowadzał nas, w barwnych sowach przekazał potężną dawkę wiadomości  na temat funkcjonowania wielopoziomowego i wieloskładnikowego organizmu, jakim jest las.

Zaplanowana na ten dzień część artystyczna rozpoczęła się od prezentacji albumu, poświęconego życiu i dokonaniom o. Konstantego Bajko. Autor książki – Doroteusz Fionik – wieloletni promotor  kultury prawosławnych Białorusinów Podlasia i Polesia , założyciel i kustosz Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, w ciepłych słowach wyraził szacunek i podziw dla postaci o. Konstantego, którego wzorcowa postawa, jako prawosławnego duchownego i pedagoga, niezłomnego wyznawcy wiary, stanowi, zdaniem autora, doskonały przykład do naśladowania dla współczesnych pokoleń duchownych i wiernych. Album został wydany w języku białoruskim. Wzruszającym akcentem była obecność na uroczystości córki duchownego, któremu został poświęcony album –   p. Zoji Bajko-Romańskiej, wieloletniej starosty naszej cerkwi, wraz z  wnuczką i prawnuczką o. Konstantego. W imieniu wszystkich parafian i organizatorów spotkania Proboszcz naszej Parafii, ks. Prot. Adam Misijuk wręczył kwiaty oraz wyraził podziękowania pani Zoji za kontynuację dzieła służenia Cerkwi Prawosławnej w Polsce.

Niezwykle entuzjastycznie został przyjęty występ przyodzianego w barwne stroje zespołu Żemerwa ze Studziwód, który stanowił kolejny punkt programu.  Mieliśmy możliwość wysłuchania całego szeregu autentycznych  śpiewów ludowych w pięknym wykonaniu. Każdy chętny mógł też uczestniczyć w improwizowanych warsztatach tańca ludowego. Ta część występu spowodowała, że znaczna część widowni przeniosła się na scenę, otrzymując na równi z artystami gromkie brawa.

Słowa podziękowania należą się Dyrekcji Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, za kolejną z rzędu możliwość zwiedzenia tego urokliwego zakątku lasu, w szczególności zaś pani Agnieszce Kadłubowskiej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu.

o. Paweł

fot. Roman Wysocki

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl