Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)
SOBOTA 17:00
oraz w przededniu świąt.
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium

 


Zobacz kalendarz prawosławny

Kiermasz Świątecznej Pomocy Dzieciom.

17.12.2017

W dniu 3 grudnia 2017 r. w Prawosławnej Parafii pw. Św. Jana Klimaka w Warszawie na Woli zgodnie z wieloletnią tradycją odbył się Kiermasz Świątecznej Pomocy przygotowany przez dzieci i rodziców z Punktu Katechetycznego przy naszej parafii, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wierni Tradycji Pokoleń” (wspierającym aktywnie akcję charytatywną od początku swego istnienia), duchowieństwem, katechetami i ludźmi dobrego serca.

Od kilku tygodni wiele osób poświęcało swój wolny czas na przygotowanie pięknych upominków i słodyczy na kiermasz. Głównie w weekendy dzieci i młodzież wraz z nauczycielami religii i rodzicami wykonywali świąteczne ozdoby, kartki i bombki oraz piekli pierniki. Zwyczajem lat ubiegłych w akcji brały udział pani Angelina, przygotowująca ozdoby świąteczne w technice decoupage i pani Magdalena Księżopolska, dyrektor Zespołu Szkół im. Ireny Sendlerowej przy ul. Elekcyjnej, dzięki której nasze fanty wzbogacone zostały również o wzory origami.

Wszystkie te spotkania były okazją do integracji naszej prawosławnej społeczności oraz stanowiły wspaniałe zajęcia praktyczne.

Dzień kiermaszu rozpoczęliśmy uczestnictwem w Świętej Liturgii, po której udaliśmy się do domu parafialnego, gdzie odbywał się kiermasz. Po wspólnej modlitwie i uroczystym otwarciu, zebrani ochoczo wzięli udział w zakupach i degustowali pyszności. Największym zainteresowaniem cieszyły się słodycze i potrawy przygotowane przez mamy i babcie oraz naszych przyjaciół.

Następnie przyszła pora na coroczny krótki koncert kolęd. Wystąpił chór dziecięcy prowadzony przez matuszkę Dorotę Korobeinikov oraz chór młodzieżowy prowadzony przez pana Bogdana Kuźmiuka. Piękny śpiew i świąteczne kolorowe dekoracje przełożyły się na szczególny i niecodzienny nastrój. Wszyscy uczestnicy kiermaszu, zachęceni przez dyrygujących, z wielką radością przyłączali się do kolędowania.

Punktem programu zwieńczającym uroczystość była licytacja przedmiotów ofiarowanych na pomoc dzieciom chorym i potrzebującym. Sam przebieg licytacji był przykładem jakże pięknej postawy chrześcijańskiej, którą wykazali się nasi parafianie. Swoją hojnością dali dowód nie tylko ogromnej wrażliwości, ale przede wszystkim czynnie włączyli się w dzieło niesienia pomocy innym. Słowa uznania należą się też prowadzącym licytację Anastazji Łukaszuk i Sławkowi Makalowi.

Na zakończenie kiermaszu o. Adam Misijuk, proboszcz parafii, bardzo serdecznie podziękował wszystkim za przygotowanie i przeprowadzenie tego ważnego dla naszej prawosławnej społeczności wydarzenia. Bowiem każda inicjatywa pomocy jest potrzebna i ważna, a dobro powinniśmy czynić częściej. Wystarczy tylko uważnie słuchać i patrzeć, nie zamykać oczu i nie odwracać głowy. Niech modlitwa, dobre słowo i miłość do bliźniego towarzyszą nam codziennie.

Wszyscy radośnie opuszczaliśmy dom parafialny z nadzieją, że spotkamy się za rok na jubileuszowym, dziesiątym kiermaszu.

Z głębi serca dziękujemy dzieciom, młodzieży, rodzicom i ludziom dobrego serca za trud, poświęcony czas i wspólną pracę w szczytnym celu. Spasi Hospodi!

 

Uczestnik Kiermaszu 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl