Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela o Sądzie Ostatecznym

24.02.2020

Ubogich zawsze mieć będziecie u siebie, mnie nie zawsze mieć będziecie. (J 12:8)

Dzisiejsza Ewangelia to przyszła mowa tronowa Pana i Króla Królów, Boga i Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

Współczesny człowiek niechętnie słucha słów tego fragmentu Ewangelii. Nie lubi myśleć o sądzie, o wiecznym potępieniu. Chrześcijaństwo miałoby dla niego sens, gdyby głosiło tylko przyjemne dla ucha prawdy, gdyby nie wymagało ofiary, zaparcia siebie, poświęcenia. W treści dzisiejszej Ewangelii jasno postawione jest pytanie: Czy byłeś miłosiernym dla drugiego człowieka? Miarą sprawiedliwości na sądzie ostatecznym będzie miłość Boga do człowieka. Chrystus stawia znak równości między Sobą a każdym człowiekiem (por. Mt 25:40). Będzie to sąd bez miłości dla tych, kto nie okazał miłosierdzia. Podobnie jak my traktowaliśmy innego człowieka i Chrystus spojrzy na nas w wymiarze wieczności. Zatem sami siebie przygotowujemy do wiecznego życie bądź osądzamy na cierpienie. Dla jednych będzie to ulga po latach niesprawiedliwego cierpienia i znoju życia ziemskiego, dla drugich wieczne męki w jeziorze ognia. Potępienie przygotował Bóg upadłym aniołom. Tragiczny jest udział tych ludzi, którzy nie przyjęli Słowa Bożego do swojego serca, ignorowali głos sumienia i postępowali wg bluźnierczych podszeptów księcia tego świata!

Sąd zatem będzie. Bóg zła nie czynił i musi mieć ono swój kres. Pocieszające w tym całym opisie jest jedno: staniemy przed Chrystusem, jak przed Dobrym Pasterzem, o Którym mówi prorok nadziei Ezechiel, że „będąc sędzią, będzie przede wszystkim pasterzem” (por. Ez 34:11-17) Pasterzowi zaś chodzi nade wszystko o jedno: o dobro trzody powierzonej jego opiece. Dobry Pasterz doszukuje się choćby najmniejszego powodu, by nas ostatecznie uratować, bowiem to On Sam „oddał Swoje Życie za wszystkich, za każdego z nas” – stwierdza św. Paweł apostoł (por. Rz 8,32; 2 Kor 5, 14; 1 Tm 2, 6).

Można by także postawić pytanie, co będzie z ludźmi niewierzącymi? Jak oni będą sądzeni? Czy oni będą zbawieni? Otóż właśnie dzisiejsza Ewangelia, przede wszystkim mówi o sądzie nad ludźmi, którzy nie są wierzący. Zwróćmy uwagę, że ci ludzie nie znają Chrystusa: - „Panie, kiedy widzieliśmy Ciebie głodnym, albo spragnionym, albo nagim, albo w więzieniu?” (Mt 25:44) Nie wiedzą o co chodzi, gdy Jezus im mówi, że nakarmili Go, bo Jezus mówi w pierwszej osobie.

I współcześnie, realizując moralność Ewangelii we własnym życiu, nie pomijajmy nikogo z potrzebujących braci i sióstr. Służąc w bezinteresownej miłości drugiemu człowiekowi, służymy Chrystusowi. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5:7). Częstokroć w oczach Bożych jeden gest miłosierdzia zmazuje wiele innych grzechów.

Porannej Liturgii św. przewodniczył ks. Paweł Korobeinikov wspólnie z ks. Dawidem Romanowiczem, który wygłosił homilię. Asystowali im diakoni: Łukasz Leonkiewicz i Andrzej Enachi. Lekcję apostolską przeczytał Adam Tomaszewski, który dyrygował także chórem. Na koniec nabożeństwa, ks. Paweł zapoznał wiernych z programem nabożeństw na nadchodzący tydzień.

Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył, a także homilię wygłosił ks. mitrat Adam Misijuk. W Liturgii uczestniczyli także ks. prot. Piotr Kosiński oraz ks. prot. Piotr Rajecki. List apostolski przeczytał lek. Andrzej Trofimiuk, chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Na koniec nabożeństwa duchowni pokłonili się relikwiom św. Bazylego oddając cześć męczennikom Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Ks. proboszcz zapoznał wiernych z programem nabożeństw na nadchodzący tydzień.

ks. Piotr Kosiński
zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl