Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela Przebaczenia Win

05.03.2020

Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia i wam przebaczy Ojciec wasz Niebieski. (Mt 6:14)

Przebaczenie jest wyrazem miłości. Jezus zapytany przez apostoła Piotra: „Ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy”. (Mt 18:21-22) Innymi słowy: wybaczaj nieskończenie, tyle ile razy zachodzi taka konieczność. Jest to trudny wymóg, szczególnie, jeśli doświadczyliśmy wielu cierpień od tego samego człowieka. Chrystus ustanawia nam nowe Przykazanie, bowiem jest to jedyna droga, która wiedzie do Boga i Jego królestwa. On sam pierwej nam wybaczył i pokazał, jak to należy czynić. Powinnyśmy wybaczać przede wszystkim dlatego, że sami potrzebujemy wybaczenia. Kto zrozumie swoje duchowe położenie, ten świadomie i z pokorą będzie wołać:

I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…

Porannej Liturgii św. przewodniczył ks. Paweł Korobeinikov w asyście ks. Dawida Romanowicza oraz diakonów: Łukasza Leonkiewicza i Andrzeja Enachi. Lekcję apostolską przeczytał Adam Tomaszewski, który dyrygował także chórem. Przestrzeń homilii wypełnił Arcypasterski List Wielkopostny Jego Eminencji metropolity Sawy, który odczytał ks. Paweł. Po Liturgii wszyscy zebrani przystąpili do obrzędu przebaczenia win.

Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył, ks. mitrat Adam Misijuk, który odczytał List Wielkopostny zwierzchnika Cerkwi. W Liturgii uczestniczyli także ks. prot. Piotr Kosiński oraz ks. prot. Piotr Rajecki. List apostolski przeczytał lek. Andrzej Trofimiuk, chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Bezpośrednio po Liturgii odsłużono wieczenię z obrzędem przebaczenia win. To nabożeństwo rozpoczyna Wielki Post. Praktyka ta została zapożyczona z rytu wspólnot cenobitycznych mnichów, którzy w ten sposób żegnali się ze sobą udając się na pustynię dla pogłębionej ascezy na czas Wielkiego Postu.

Na zakończenie, u Golgoty, duchowni i wierni prosili wzajemnie u siebie wybaczenia przewinień, aby z czystym sumieniem rozpocząć pokajanie i święte dni wiosny duchowej.

Ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl