Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)
SOBOTA 17:00
oraz w przededniu świąt.
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium

 


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela I po Pięćdziesiątnicy. Wszystkich Świętych. Sobór Męczenników Chełmskich i Podlaskich

05.06.2018

W pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy, która w tym roku przypadła na dzień 3 czerwca, Cerkiew Prawosławna wspomina Wszystkich Świętych oraz Sobór Męczenników Chełmskich i Podlaskich.

Kanonizacja Męczenników ziemi chełmskiej i podlaskiej odbyła się w Chełmie w dniach 7-8 czerwca 2003 roku.  Pośród nich jest święty kapłan-męczennik Bazyli Martysz, zamordowany w Teratynie na Chełmszczyźnie w 1945 roku. Sobór Męczenników Chełmskich i Podlaskich jest wielkim świętem Prawosławia w całej Polsce, jednakże dla naszej Parafii jest ono szczególnie ważne, ponieważ szczątki wspomnianego już Św. Bazylego (Martysza) spoczywają w relikwiarzu w naszej wolskiej świątyni. Dlatego też pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy w naszej Parafii miała wyjątkowo uroczysty i podniosły charakter.

Z okazji święta relikwiarz Św. Bazylego (Martysza), został udekorowany kwiatami i ustawiony na środku świątyni. Uroczystości liturgiczne ku czci Św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich rozpoczęły się w sobotę o godzinie 17:00 nabożeństwem wieczornym celebrowanym przez duchowieństwo naszej Parafii. Tego samego dnia, o godzinie 23:00 przed relikwiarzem świętego sprawowany był Akatyst do Śww. męczenników Chełmskich i Podlaskich, zaś o północy została odsłużona nocna Święta Liturgia. Sprawował ją ks. Paweł Korobeinikov i ks. Dawid Romanowicz oraz diakoni: ks. Łukasz Leonkiewicz i ks. Andrei Enachi.

Główna Święta Liturgia sprawowana była o godz. 9.00. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii – ks. prot. Adam Misijuk, a asystowali mu:  ks. prot. Piotr Kosiński, ks. Piotr Rajecki oraz ks. protodiakon Jerzy Dmitruk i  ks. protodiakon Marek Zyc-Zyckowski. W trakcie nabożeństwa List Apostolski Świętego Apostoła Pawła do Hebrajczyków (Hbr 11, 33 -12,2) został przeczytany przez lektora Daniela Gryko. Po przeczytaniu przez ks. protodiakona Jerzego Dmitruka fragmentu Świętej Ewangelii, kazanie o Św. Męczennikach Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej wygłosił ks. prot. Piotr Kosiński.

Po zakończeniu Świętej Liturgii odprawione zostało krótkie nabożeństwo dziękczynne (cs. molebien), po czym rozpoczęła się uroczysta procesja dookoła świątyni z ikoną św. Bazylego (Martysza).

Po powrocie do świątyni, do zgromadzonych w murach wiernych, zwrócił się ks. proboszcz. W swym słowie z głębi serca pozdrowił z dzisiejszym wielkim i znaczącym dla całego Prawosławia w Polsce świętem, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy wytrwale uczestniczyli w nabożeństwach ku czci Św. Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej sprawowanych w naszej Parafii. Ks. Proboszcz pozdrowił z imieninami oraz jubileuszem pana Konstantego Sterlingowa, po czym głos zabrał ks. Piotr Kosiński i jeszcze raz, uroczyście pozdrowił w imieniu wszytskich ks. prot. Adama Misijuka z minionymi jubileuszami. Na zakończenie zaproszono wszystkich obecnych na wspólną agapę przygotowaną w ogródku przy domu parafialnym.

Wszystkie wyżej wspomniane nabożeństwa sprawowane w naszej świątyni upiększył swym modlitewnym śpiewem chór parafialny kierowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, lek. Marcin Bielawski, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl