Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Przemienienie Pańskie

18.08.2018

Przemieniłeś się na górze Chryste Boże, ukazując chwałę swoją Twoim uczniom, na ile ujrzeć mogli. Niech zajaśnieje i nam grzesznym Twoja światłość Wiekuista; przez modlitwy Bogurodzicy, Światłości dawco, chwała Tobie.” Tak właśnie brzmi troparion święta Przemienienia Pańskiego obchodzonego przez Cerkiew Prawosławną w dniu 19 sierpnia  należącego do cyklu dwunastu głównych świąt prawosławnych (tzw. Dwunadiesiatych prazdnikov).

Święto Przemienienia Pańskiego to dla nas radość spotkania Boga z człowiekiem. Chrystus bierze ze sobą na Górę Tabor Piotra, Jakuba i Jana. Jest to wybór bardzo znamienny, bo każdy z tych apostołów jest typem innego człowieka.

Są to kategorie ludzi wierzących. Piotr to człowiek impulsywny, szczerze wierzący, gorący, ale również ten, który się trzykrotnie wyparł się Chrystusa.

Jakub to ten, który jak wielu z tych pielgrzymów, którzy przybywają na te ziemie od wieków, jest gotowy za wiarę ponieść również śmierć. Był to pierwszy z dwunastu, który poniósł śmierć męczeńską.

I trzecia grupa ludzi, św. Jan Teolog, który jak mało kto zgłębił tajemnice Królestwa Bożego.

Święto Przemienienia świadczy, że nie ma umarłych, że są wszyscy żywi. Mojżesz i Eliasz reprezentują Stary Testament i wszystkich ludzi, którzy od nas odeszli. Okazuje się, że oni też są żywi, też przeżywają spotkanie z Chrystusem.


Jest to również spotkanie Boga z całym Bożym stworzeniem, święcone są płody ziemi: jabłka i inne owoce, święcimy wodę, wodą święconą kropimy i cerkiew, i drzewa, i ziemię, i piasek, i ludzi, a więc jest to wielkie wydarzenie, które wzywa nas wszystkich, abyśmy się przemienili.

A to właśnie spotkanie Boga z ludźmi, z całym stworzeniem powoduje przemianę. Apostołowie widzą światłość niestworzoną. I to do nas, jest skierowane przesłanie dnia Świętego Przemienienia – zmieniajcie swój umysł, przemieniajcie się, jak mówi ap. Paweł, odnawiajcie się w swoim wewnętrznym jestestwie. Stawajcie się bliscy Bogu, tak jak ci trzej apostołowie na Górze Tabor.

Święto Przemienienia to wielka radość. Tak wielka prawie, jak zmartwychwstanie Chrystusa. I dlatego w naszym codziennym życiu, które tak często jest pełne trosk, problemów, rozterek, bólu, pamiętajmy o tym, że Chrystus przyszedł do nas, i bierze nas razem z apostołami na Świętą Górę Tabor, ale górami powinny przede wszystkim stać się nasze serca. Serca, które przyjmą Chrystusa, który do nas przyszedł.

W przededniu święta, 18 sierpnia, w naszej parafii zostało odsłużone wsienoszcznoje bdienije, któremu przewodniczył Proboszcz parafii – ks. prot. Adam Misijuk w asyście: ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. Pawła Korobeinikova, ks. Gabriela Białomyzego, ks. Dawid Romanowicza, ks. protd. Jerzego Dmitruka oraz ks. d. Andreia Enachi.

W dniu święta sprawowano dwie uroczyste Święte Liturgie. Pierwszą o godzinie 8:00 w dolnej świątyni sprawowali wspólnie ks. Paweł Korobeinikov i ks. Dawid Romanowicz.

Nabożeństwu w górnej świątyni o godzinie 9:00 przewodniczył Proboszcz parafii – ks. prot. Adam Misijuk, w asyście: ks. prot. Piotra Rajeckiego oraz ks. protd. Jerzego Dmitruka i ks. d. Andreia Enachi. Podczas Świętej Liturgii List Apostolski Świętego Apostoła Pawła do Koryntian (1 Kor 9, 2-12) przeczytał lek. aniel Gryko. Po odczytaniu w języku cerkiewnosłowiańskim oraz polskim przypadającego na dzisiejszą niedzielę fragmentu Świętej Ewangelii według Świętego Apostoła i Ewangelisty Mateusza (Mt 18, 23-35), kazanie wygłosił ks. prot. Adam Misijuk.

Na zapriczastnom ks. Proboszcz opowiedział  o tegorocznej pieszej  pielgrzymce na Świętą Górę Grabarkę oraz zapoznał wiernych z  przbiegiem prac remontowych świątyni parafialnej oraz zabytkowych nagrobków.

Po zakończeniu Świętej Liturgii duchowieństwo udało się na środek świątyni, gdzie przed ikoną Przemienienia Pańskiego odśpiewano troparion, kondakion oraz wieliczanije święta, a następnie zgodnie z tradycją naszej Matki Cerkwi dokonano oświęcenia owoców.

Całość dzisiejszych liturgicznych uroczystości upiększyły swym śpiewem chóry parafialne kierowane przez psalmistę Bogdana Kuźmiuka.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl