Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)
SOBOTA 17:00
oraz w przededniu świąt.
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium

 


Zobacz kalendarz prawosławny

Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy

21.09.2018

W dniu dzisiejszym Cerkiew prawosławna świętuje uroczyście Narodzenie Przenajświętszej Matki Bożej - dzień radości oraz nadziei wypełnienia proroctw Starego Testamentu. Narodzenie Bogurodzicy należy do grona 12 wielkich świąt prawosławnych .

O okolicznościach tego wydarzenia dowiadujemy się z wczesnochrześcijańskiej tradycji. Małżeństwo Joachima i Anny nie miało dzieci. Inni Żydzi uważali, że ich bezdzietność jest ka­rą za grzechy i poniżali ich. Oni zaś, ciągle modlili się do Boga, wierząc, że usłyszy ich modlitwy i uszczęśliwi potomstwem.

Pewnego dnia Joachim odszedł na pustynię, by tam w samotności oddać się modlitwie. Anna została w domu i opłakiwała swoją bezpłodność. Gdy zobaczyła ptasie gniazdo wypełnione pisklętami zawołała w wielkim smutku: "Czym zawiniłam, że jestem gorsza od tych ptaków, które cieszą się ze swego potomstwa. Nawet morze jest pełne ryb i ziemia wydaje owoc w swoim czasie i wychwala Pana."

Bóg wysłuchał modlitw świętych małżonków. Annie zjawił się Anioł Pański i powiedział: "Anno! Wasze modlitwy zostały wysłuchane. Urodzisz córkę, która będzie radością wszystkich ludzi." Tę samą wieść przyniósł Anioł Joachimowi. Szczęśliwi małżonkowie dziękowali Bogu za tę łaskę i obiecali, że przyszłe dziecko ofiarują na służbę Bogu. Swą córkę nazwali Marią. Tak narodziła się Ta, przez Którą przyszedł do nas Chrystus Pan i Zbawiciel.

Poprzez Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy rodzaj ludzki otrzymał od Boga Orędowniczkę i Wspomożycielkę.

Rola i posługa Przenajświętszej Bogurodzicy zostały wyrażone w słowach hymnu, który Ona sama wypowiedziała. Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy (Łk 1, 46-47). W tych słowach zawiera się całe życie Bogurodzicy: wielbi Boga za mądrość stworzenia, opatrzność, miłość, troskę o każde istnienie, a wszystko to nie zważając na cierpienie i ból przeszywający serce, gdy stała u podnóża Krzyża.

Za przykładem Bogurodzicy prawosławny chrześcijanin zawsze powinien swoim życiem potwierdzać, że wielbi i raduje się w Bogu. W tej  radości nie powinno być miejsca na smutek i zwątpienie. Bóg kocha wszystkich, a Bogurodzica nieustannie troszczy się i opiekuje każdym z nas.

Wieczorem, w wigilię święta, o godzinie 17.00 w naszej parafii odprawione zostało nabożeństwo wieczorne, któremu przewodniczył  proboszcz naszej parafii – ks. prot. Adam Misijuk w asyscie wolskiego duchowieństwa.

W dniu święta Boską Liturgię  celebrował ks. proboszcz prot. Adam Misijuk, a współcelebrowali ks. prot. Piotr Kosiński, ks. Dawid Romanowicz, ks. protd. Jerzy Dmitruk, oraz ks. protd. Marek Zyc-Zyckowski. Podczas świątecznego nabożeństwa śpiewał chór parafialny kierowany przez psalmistę Bogdana Kuźmiuka.

śk

zdjęcia: lek. Marcin Bielawski

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl