Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXII po święcie Pięćdziesiątnicy

28.10.2018

Tego roku na XXII niedzielę po Pięćdziesiątnicy nasza Matka Cerkiew przedkłada naszej uwadze czytanie z Ewangelii św. Łukasza, będące przypowieścią o siewcy.

Przypowieść to metafora lub podobieństwo nawiązujące do faktów ze świata przyrody lub codziennego życia, przyciągające uwagę swoją dynamiką lub dziwnością i zaskakującym zastosowaniem, skłaniająca słuchaczy do aktywnego myślenia.

Ziarno wysiewano zwykle przed zaoraniem ziemi. Rolnik rozrzucał ziarno ręką, lub wysiewał je ze specjalnego podziurawionego wora niesionego przez zwierzę. Na znacznym obszarze Palestyny skałę pokrywała jedynie cienka warstwa ziemi. Jeśli siewca uprzednio nie zaorał pola, dopiero po fakcie przekonywał się, że zmarnował ziarno, wysiewając je na taką ziemię.
Ciernie były początkowo niewidoczne. Z korzeni, które pozostawiono, mogły się ponownie odrodzić i zdusić ziarno. Stukrotne zbiory byłyby na galilejskiej ziemi niebywale obfitym żniwem. Tylko Ziemia w Dolinie Jordanu przynosiła zwykle od dziesięciokrotnych do stukrotnych plonów, zatem żniwa, o których mówi Jezus, były bardzo dobrymi zbiorami.

Dzisiejsza przypowieść obrazuje cztery reakcje na Ewangelię, głoszoną przez Jezusa. Przypowieść o siewcy przyciągnęła uwagę rolników. Siewcą jest Bóg, który posyła swojego Syna w celu zbawienia świata w mocy Ducha Świętego. Ziarnem jest Ewangelia o zbawieniu, którą głosi Mesjasz. Efektem siania są różne reakcje ludzi na Dobrą Nowinę Syna Bożego.

W przypowieści o siewcy wybrzmiewa pochwała pod adresem tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość. Zatrzymują w znaczeniu biblijnym to szerokie pojęcie, oznacza ono bowiem przejęcie się tym słowem, napełnienie się nim, kierowanie się nim w życiu, uczynienie go swoją rzeczywistością, swoją codziennością.

Tej ostatniej październikowej niedzieli w tym roku, w naszej parafii odbyły się dwie Św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 8.30 dla dzieci i młodzieży, w dolnej świątyni, wspólnie sprawowali ks. Paweł Korobeinikov, ks. Dawid Romanowicz oraz ks. d. Łukasz Leonkiewicz. Natomiast chórem tradycyjnie dowodził psalmista Bogdan Kuźmiuk.

Uroczyste nabożeństwo w górnej świątyni celebrował proboszcz naszej parafii – ks. prot. Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego oraz ks. protd. Jerzego Dmitruka. Podczas nabożeństwa List Apostolski został przeczytany przez lek. Daniela Gryko. Po przeczytaniu przez ks. protd. Jerzego Dmitruka fragmentu Świętej Ewangelii  kazanie wygłosił ks. prot. Piotr Kosiński.

Po zakończeniu Św. Liturgii duchowieństwo udało się tradycyjnie do relikwiarza św. mecz. Bazylego (Martysza), aby oddać mu pokłon.  W tym czasie chór wykonał wieliczanije świętym Męczennikom Chełmskim i Podlaskim.

W górnej cerkwi śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Po obu Św. Liturgiach odczytano ogłoszenia parafialne, w których m. in. podziękowano darczyńcom za ofiarność na rzecz remontu naszej światyni, dzięki czemu prace przechodzą na coraz wyższy stopień zaawansowania i wraz z końcem listopada obecny etap prac powinien się już zakończyć. Podziękowano przybyłym wolontariuszom oraz organizatorom za przeprowadzenie w sobotę 27 paździenika akcji sprzątania naszego cmentarza. Zaprosozno dzieci wraz z rodzicami na przyszłą sobotę (3 listopada) na warszaty robienia ozdbób świątecznych techniką decoupage, które będą przygototwywane już na świąteczny charytatywny kiermasz parafialny.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, lek. Daniel Gryko, Łukasz Charlak

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl