Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXIX po Pięćdziesiątnicy

17.12.2018

Każdemu odbrze znanym jest zdanie z dzisiejszej Dobrej Nowiny: „Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego.

Jezus wypowiada je po rozmowie z bogatym młodzieńcem, który pytał, co ma robić, aby osiągnąć życie wieczne. Gdy słyszy odpowiedź, że powinien sprzedać wszystko co ma i rozdać ubogim, a następnie pójść za Jezusem, odchodzi zasmucony. Ma bowiem wiele bogactw i nie potrafi się od nich uwolnić. To wydarzenie staje się dla Chrystusa pretekstem, aby wypowiedzieć powyższe zdanie. O co w nim chodzi?

Możemy się czasem spotkać z opinią, iż Jezus miał na myśli ciasną bramę w murach Jerozolimy, nazywaną "Uchem igielnym", przy której wchodzący człowiek musiał pozostawić cały swój dobytek, aby móc przez nią przejść. Wówczas słowa Jezusa miałyby oznaczać, że bogaty człowiek nie zbawi się, jeśli nie uwolni się od swych bogactw.

Tymczasem znaczenie słów Jezusa jest nieco inne. Według archeologów taka brama w czasach Jezusa nie istniała i powstała wiele wieków później. Jak więc rozumieć te słowa? Dosłownie? Przecież nawet trudno wyobrazić sobie wielbłąda próbującego przecisnąć się przez ucho igły do szycia, skoro czasem wiele trudności sprawia nam nawleczenie cienkiej nitki na igłę. Wtedy zbawienie bogacza może wydawać się czymś niemożliwym, podobnie jak niemożliwe jest przejście wielbłąda przez malutki otworek w igle.

Mamy tu do czynienia z klasyczną hiperbolą, typową dla semickiej mentalności. Hiperbola jest to świadoma przesada, wyolbrzymienie mająca na celu podkreślenie jakiejś myśli. Przykładem innej klasycznej biblijnej hiperboli jest wypowiedź naszego Zbawiciela o odcięciu prawej ręki: „Jeśli twoja prawa ręka jest powodem twojego upadku, odetnij ją i wyrzuć. Lepiej bowiem będzie dla ciebie, gdy stracisz jedną część ciała, niż gdybyś miał cały być wtrącony do piekła” (Mt 5, 30).

Syn Boży nie chce, abyśmy odcinali sobie ręce, albo zamartwiali się, że posiadając dom, ziemię czy jakiś inny majątek w tym świecie tracimy jednocześnie nadzieję na zbawienie. Nic z tych rzeczy. Wręcz przeciwnie chce pokazać nam, aby za wszelką cenę starać się odcinać od grzechów idących w parze z bogactwem tego świata, które mogą przytłaczać naszą duszę i zamykać ją w klatce chciwości, skąpstwa i braku empatii do drugiego człowieka. A bogactwem naszej duszy powinna być chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, chęć dzielenia się tym co mamy, a obecnie trwający post Filipowy niech będzie dla nas dodatkowym impulsem i motorem do niesienia pomocy innym.

I pamiętajmy, że to co u ludzi jest niemożliwe u Boga jest możliwe!

W tą przyprószoną śniegiem niedzielę sprawowane były dwie Św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 8.30 dla dzieci i młodzieży, w dolnej świątyni celebrował ks. Paweł Korobeinikov, wraz z ks. Dawidem Romanowiczem oraz ks. d. Andrzejem Enachi. Chórem dyrygował pslamista Bogdan Kuźmiuk.

Po zakończeniu I Św. Liturgii księża uroczyście wynieśli z ołatarza nową ikonę niebiańskich patronów dolnej świątyni - św. pror. Eliasza oraz błog. Hieronima. Po adoracji, ks. Paweł podziękował darczyńcom za ten piękny dar.

Uroczystemu nabożeństwu w górnej świątyni przewodniczył ks. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii wraz z:  ks. prot. Piotr Kosiński, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. protd. Markiem Zyc-Zyckowskim oraz ks. d. Łukasz Leonkiewicz. Podczas nabożeństwa List Apostolski został przeczytany przez lek. Andrzeja Trofimiuka. Po przeczytaniu przez ks. d. Łukasza Leonkiewicza fragmentu Świętej Ewangelii  kazanie wygłosił ks. prot. Adam Misijuk.

W górnej cerkwi śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Na zakończenie Św. Liturgii duchowieństwo tradycyjnie udało się do relikwiarza św. mecz. Bazylego (Martysza), chór wykonał wieliczanije świętym Męczennikom Chełmskim i Podlaskim. Następnie ks. Adam przedstawił wiernym oraz podziękował za nową ikonę św. Spirydona ofiranowaną do naszej cerkwi. Przybyła ona z Korfu, gdzie przykładano ją do relikwii świętego, natomiast w jej ramę pięknie wkomponowano cegły pochodzące z przebudowy XVI-wiecznego ołtarza (cs. prestoła), znajdującego się w tymże sanktuarium.

Po nabożeństwie odbyło się zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Marcin Bielawski

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl