Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXX po Pięćdziesiątnicy

23.12.2018

Dzisiejszej niedzieli, naszej uwadze Ojcowie Cerkwi przedkładają czytanie z Ewangelii według św. Łukasza opowiadającej historię 10 trędowatych, którzy wyszli naprzeciw Chrystusowi.

Ewangelistom wydarzenie to zapadło w pamięć prawdopodobnie właśnie z powodu tego dziesiątego trędowatego. Cała bowiem uwaga w dzisiejszej Ewangelii koncentruje się na nim. Stąd też można powiedzieć, że przesłanie dzisiejszej Ewangelii mówi o pięknie i wadze wdzięczności - mówi o tym, że głoszenie wielkości Boga i dziękowanie Mu stanowią istotę Kościoła i chrześcijaństwa.

Odnieśmy to wydarzenie do naszego życia. Trąd może być symbolem grzechu. Choroba ta takuje określone partie ciała. W miejscach chorych zanika najpierw czucie, potem następuje obumieranie tkanki. Grzech, zwłaszcza często powtarzany, prowadzi do znieczulenia sumienia. Zło w jakiejś dziedzinie przestaje nas boleć, nie czujemy już, ze robimy coś złego. Tam, gdzie zagnieżdża się grzech, panuje znieczulica. W tym „miejscu” człowiek zaczyna „gnić”. Sami nie jesteśmy w stanie się uzdrowić. Trzeba przyjść do Chrystusa i już nie szeptać, ale krzyczeć: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Jezus wtedy mówi nam coś bardzo prostego: „Idź, wyspowiadaj się i zrzuć ciężar choroby dusz”. Jeśli wyruszysz w stronę Cerkwi, to już w drodze zostaniesz uzdrowiony. A gdy się to dokona, to niczym dzisiejszy Samarytanin nauczmy się być wdzięczni. Niech będzie nas stać na proste słowo „dziękuję” wobec Boga.

W tę niedzielę tradycyjnie sprawowane były dwie Św. Liturgie. Pierwszej o godzinie 8.30 dla dzieci i młodzieży, w dolnej świątyni, przewodniczył ks. prot. Piotr Rajecki, w asyście ks. Dawida Romanowicza oraz ks. diakona Łukasza Leonkiewicza. Chórem dowodził pslamista Bogdan Kuźmiuk.

Uroczystemu nabożeństwu w górnej świątyni przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii wraz z:  ks. prot. Piotrem Kosińskim, ks. Pawłem Korobeinikov, ks. protd. Jerzym Dmitrukiem oraz ks. protd. Markiem Zyc-Zyckowskim. Podczas nabożeństwa List Apostolski został przeczytany przez lek. Daniel Gryko. Po przeczytaniu przez ks. protd. Jerzego Dmitruka fragmentu Świętej Ewangelii kazanie wygłosił ks. Paweł Korobeinikov.

W górnej cerkwi śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Na zakończenie Św. Liturgii duchowieństwo tradycyjnie udało się do relikwiarza św. mecz. Bazylego (Martysza), chór wykonał wieliczanije świętym Męczennikom Chełmskim i Podlaskim.

Po obu Św. Liturgiach odczytano ogłoszenia parafialne, w których m. in. podziękowano dla ks. Pawła Korobeinikov, katechetów oraz rodziców za organizację "Spotkania z Mikołajem", które miało miejsce w ubiegłą niedzielę. Ogromne wyrazy wdzięczności popłynęły również do dyrekcji oraz pracowników Szkoły nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Elekcyjnej 21/23 w Warszawie, za udostępnienie obiektu. Pozdrowiono parafian obchodzących święta Bożego Narodzenia wg nowego stylu. Poinformowano, iż od następnej niedzieli będzie można nabyć w swieszcznom jaszczykie bilety na Koncert Kolęd w Zakmu Królewskim w Warszawie.

Chcąc podziękwoać darczyńcom za ofiarność na rzecz remontu naszej świątyni, księża przy całowaniu krzyża przez wiernych rozdawali książki "Mały Kościół - mistyczna przygoda małżeństwa", jako skromny gest wdzięczności za nieusatnnie okazywane  wsparcie.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

śk

zdjęcia: lek. Daniel Gryko, lek. Marcin Bielawski, Łukasz Charlak

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl