Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXXI po święcie Pięćdziesiątnicy. Świętych Praojców

30.12.2018

W dzisiejszym czytaniu Ewangelii według św. Łukasza ukazana została przypowieść Pana naszego Jezusa Chrystusa o uczcie, opowiedziana w odpowiedzi na słowa jednego z współbiesiadników: Szczęśliwy jest ten, kto będzie ucztował w Królestwie Bożym.

Tradycyjna gościnność na Bliskim Wschodzie w pełni wyrażała się we wspólnym ucztowaniu z zaproszonymi. To ucztowanie wykraczało poza jedynie akt spożywania posiłków. Uczta  symbolizowała przyjaźń, bliskość i jedność. Większość posiłków spożywano w  gronie bliższej i dalszej rodziny oraz w gronie osób dzielących podobny styl życia i  te same wartości. Z tego względu zarówno zapraszano jak i przyjmowano  zaproszenie na ucztę tylko spośród ludzi o tym samym statusie społecznym,  religijnym bądź ekonomicznym.

Ludziom, którzy odmówili gospodarzowi przybycia na ucztę, przeszkodziły ich doczesne, ziemskie sprawy. Dla jednych były to dobra materialne, dla innych ich sprawy matrymonialne.  Dowiadując się o tym gospodarz karze zaprosić każdego napotkanego na ulicy chorego i biednego i z nimi zasiada do uczty.

Dzisiejsza Ewangelia uczy, iż nikt z nas nie powinien z wyższością patrzyć na drugiego człowieka. Nikt z nas nie powinien odrzucać przykazania miłości, ponieważ czyniąc to  odrzucamy tym samym zaproszenie do Królestwa Niebieskiego na Niebiańską Ucztę.  

Spójrzmy na nasze życie. Ile czasu poświęcamy Bogu, a ile innym sprawom? Czy to są właściwe proporcje? Z Bogiem spędzimy niebawem wieczność. Natomiast te doczesne rzeczy, te sprawy posłużą nam tylko podczas tej krótkiej ziemskiej wędrówki. Bo na tej ziemi tylko uczymy się tak naprawdę żyć. Nie pozwólmy aby nasze tłumaczenia co do zaniedbywania Bożych przykazań były równie smutne, zarozumiałe i aroganckie, co tłumaczenia zaproszonych gości z dzisiejszego fragmentu Ewangelii.

Jak podkreśla dzisiejsza Lekcja Apostolska wszyscy jesteśmy wybrańcami Bożymi – świętymi i umiłowanymi w oczach Bożych, jednak poprzez grzech zatracamy w nas ten boski pierwiastek, pierwiastek świętości. Apostoł Paweł mówi dziś wyraźnie, abyśmy odnawiali go w nas poprzez - serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znoszenie jedni drugich i wybaczanie sobie nawzajem. Nasz Stwórca nam zawsze wybaczy, jeśli tylko okażemy pokorę i skruchę.

Dzisiejszej niedzieli nasza Matka Cerkiew przypomina nam o znaczeniu Prarodziców w ekonomii naszego zbawienia. Teksty nabożeństw tej niedzieli wymieniają świętych Praojców - czyli świętych przodków Chrystusa według krwi, ale także i święte kobiety  Matrony Starego Testamentu, które dawały przykład postępowania i wiary w Boga.

Pamiętajmy, że Bóg zawsze zaprasza nas, Swoje dzieci, do siebie. Zaprasza poprzez wiarę nadzieję i miłość, które zakorzenione w naszych sercach i wypielęgnowane staną się naszą przepustką na niebiańską ucztę w Królestwie Niebieskim.

W niedzielę Praojców w naszej parafii tradycyjnie sprawowane były dwie Św. Liturgie. Pierwszej o godzinie 8.30 dla dzieci i młodzieży, w dolnej świątyni, przewodniczył ks. prot. Piotr Kosiński, w asyście ks. Pawła Korobeinokova oraz ks. diakona Andrzeja Enachi. Chórowi przewodził pslamista Bogdan Kuźmiuk.

Uroczystemu nabożeństwu w górnej świątyni przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii wraz z ks. Dawidem Romanowiczem, ks. protd. Jerzym Dmitrukiem oraz ks. protd. Markiem Zyc-Zyckowskim. Podczas nabożeństwa List Apostolski został przeczytany przez lek. Daniela Gryko. Po przeczytaniu przez ks. protd. Jerzego Dmitruka fragmentu Świętej Ewangelii kazanie wygłosił ks. Dawid Romanowicz.

W górnej cerkwi śpiewał chór pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Na zakończenie Św. Liturgii duchowieństwo tradycyjnie udało się do relikwiarza św. mecz. Bazylego (Martysza), chór wykonał wieliczanije świętym Męczennikom Chełmskim i Podlaskim. Następnie Rada Parafialna, na czele z p. Zoją Bajko-Romańską, przekazała pozdrowienia imieninowe ks. proboszczowi Adamowi oraz matuszce Ewie Misijuk, ks. Dawidowi oraz matuszce Ewie Romanowicz, lek. Danielowi Gryko, a także urodzinowe ks. Pawłowi Korobeinikov.

Chcąc podziękwoać darczyńcom za ofiarność na rzecz remontu naszej świątyni, księża przy całowaniu krzyża przez wiernych rozdawali książki "Mały Kościół - mistyczna przygoda małżeństwa", jako skromny gest wdzięczności za nieustannie okazywane wsparcie.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Marcin Bielawski, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl