Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Koncert Kolęd w Zamku Królewskim

21.01.2019

W niedzielę 20 stycznia 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie miało miejsce ważne wydarzenie. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbył się koncert kolęd, podczas którego niezwykle ładna sala została wypełniona piękną muzyką. W okresie świątecznym, kiedy cały chrześcijański świat raduje się przyjściem na świat Zbawiciela, prawosławna społeczność Warszawy dała wyraz swojej miłości do Chrystusa i radości z Jego pojawienia na świecie w postaci koncertu kolęd.

Podczas koncertu rozbrzmiewały kolędy polskie, ukraińskie, białoruskie, a nawet rumuńska. Kolędy należą do folkloru religijnego, który w możliwie najdoskonalszy sposób oddaje miłość ludu do Boga. To kolędy opowiadają nam o ludowych obyczajach świątecznych, sposobie przeżywania świąt Bożego Narodzenia i pozostałych wydarzeń związanych z Epifanią oraz o tym, co ludzie wiedzieli o tych świętach. W kolędach zawarta jest cała teologia, która w niektórych utworach jest dość prosta, a w innych porusza bardzo poważne kwestie teologiczne, a nawet filozoficzne. Słuchając słów kolęd, zarówno wykonawcy, jak i słuchacze, mogli przenieść się myślami w inny, lepszy świat, w którym świąteczna radość wypełnia sobą całą przestrzeń i niczego niegodnego w ten świat nie dopuszcza.

Ów świąteczny nastrój pojawił się w Zamku Królewskim w Warszawie dzięki chórom, które wszystkim uczestnikom tegorocznego koncertu swym śpiewem dały odczuć tę duchową radość oraz umożliwiły prawdziwie doświadczenia estetyczne. Tym razem w koncercie wzięło udział pięć chórów oraz zespół wokalno-instrumentalny. Jako pierwszy wystąpił Zespół Rodzinny Triada, który od wielu lat, pielęgnując muzykę sakralną i pieśni ludowe, utrwala tradycje narodu prawosławnego na Podlasiu. Jako drugi chór wystąpiła „Zoria” z Uścia Gorlickiego pod kierownictwem Anny Dubec, która zaprezentowała słuchaczom kolędy ukraińskie. Zróżnicowany repertuar pokazał Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, którym dyryguje prof. Włodzimierz Wołosiuk. Chór wykonał kolędy odwołujące się do tradycji rumuńskiej, polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Bardzo interesującym można nazwać występ kwartetu „Ensemble QuattroVoce”, który zaprezentował liturgiczne i paraliturgiczne pieśni bożonarodzeniowe. Kwartet składa się z zawodowych muzyków (Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer), którzy mogą poszczycić się pokaźnym dorobkiem muzycznym, w tym także nagraniami licznych płyt z muzyką cerkiewną. Jako ostatni zaprezentował się Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Grodzieńskiej. Białoruscy duchowni zaśpiewali hymny liturgiczne oraz kolędy, które zostały przyjęte z wielką aprobatą słuchaczy. Bardzo interesującym elementem tegorocznego koncertu był występ zespołu instrumentalno-wokalnego, który składał się z wybitnej pianistki Kayo Nishimizu oraz wokalistów Bogdana Kuźmiuka, Julii Bortniczuk, Aleksandry Karpiuk i Aleksandry Smerechańskiej. W ich wykonaniu można było usłyszeć kolędy: „Jezus Malusieńki”, „Lulajże Jezuniu”, „Opłatek dla mamy” czy wykonaną w różnych językach „Cichą noc”. Ponadto można było usłyszeć muzykę Fryderyka Chopina w wykonaniu Kayo Nishimizu, której całe życie muzyczne związane jest właśnie z tym wybitym polskim kompozytorem. Każdy muzyk przekazał słuchaczom nie tylko treść artystyczną i językową wykonywanego utworu, ale także własne uczucia, emocje i przemyślenia. Ten element koncertu był bardzo osobistym doświadczeniem tego, co kryje się pod pojęciem „kolęda”.

Po wystąpieniu wszystkich chórów prowadzący i organizator tego wydarzenia, ks. Adam Misijuk, podziękował wszystkim za obecność oraz wsparcie idei koncertu kolęd na Zamku Królewskim. Koncert zakończył Jego Eminencja metropolita Sawa, który w kilku słowach podziękował wszystkim za organizację takiego wieczoru, za uczestnictwo i wspólne świadectwo naszej wiary w Bogoczłowieka Jezusa Chrystusa. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali serdeczne „Mnogaja leta”.

Organizatorami koncertu kolęd była Parafia Prawosławna pw. św. Jana Klimaka w Warszawie oraz Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

diakon  Łukasz  Leonkiewicz

 

Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń” składa serdeczne podziękowania Jego Eminencji Wielce Błogosławionemu Sawie, Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski, za błogosławieństwo na zorganizowanie koncertu, przybycie na uroczystość, ciepłe słowa i wsparcie duchowe.
 
Wyrazy wdzięczności kierujemy do Dyrekcji Zamku Królewskiego za umożliwienie organizacji koncertu w tym wyjątkowym miejscu. W kolejnych słowach szczególnie gorące podziękowania kierujemy do wszystkich wykonawców za przepiękny śpiew i wirtuozowską grę na fortepianie oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy bardzo serdecznie uczestnikom Koncertu Kolęd, którzy przybyli na uroczystość i swoją obecnością wsparli akcję charytatywną, i tym którzy pomimo swojej fizycznej nieobecności byli z nami duchowo. Spasi Hospodi!
 
Akcja charytatywna „RATUJMY WOLSKIE ZABYTKI. WSPÓLNE DZIEŁO DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ” trwa nadal na charytatywni.allegro.pl. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do udziału. 

Zarząd Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń”

 

zdjęcia: Dymitr Miłowanow

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl