Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)
SOBOTA 17:00
oraz w przededniu świąt.
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela XXXVI po Pięćdziesiątnicy

04.02.2019

W dzisiejszą niedzielę wysłuchaliśmy Dobrej Nowiny według Apostoła i Ewangelisty Łukasza z zaległej jeszcze 31 Niedzieli po święcie Pięćdziesiątnicy.

Ale zanim do sedna dzisiejszej Ewangelii. Zastanówmy się, czy Słowo Boże zawsze do nas trafia? Czy choć minimalistycznie odnajduje ono odbicie w naszych sercach?

Ojcowie Cerkwi podpowiadają: Jest jeden bardzo prosty sposób aby, tak się stało: spróbujmy czytając świętą Ewangelię lub słuchając słów Pana naszego Jezusa Chrystusa, zawsze myśleć o sobie jako o jednym z tych ludzi, których Chrystus odmienia. Nie stawiajmy siebie zawsze w roli tych sprawiedliwych, a bądźmy pokorni, bo każdy z nas ma jakieś niedostatki, z którymi walczymy. A w tej wojnie naszym głównym wrogiem jest szatan, który będzie rozbudzał i podsycał niczym ogień nasze niemoce duchowe – odsuwając nas tym samym od naszego Stwórcy.

Niewidomy z dzisiejszej Ewangelii jest właśnie takim przykładem. Może on być symbolem każdego z nas. Każdy bowiem człowiek może być dotknięty ślepotą duchową, która jest sprawką szatana i niczym kurtyna na naszych oczach jest zaciągana przez wroga rodzaju ludzkiego. Taki człowiek nie widzi, co się wokół niego dzieje. Zwłaszcza nie dostrzega Boga. Często wręcz kategorycznie mówi, że "Boga nie ma, bo Go nie widzę". Tymczasem kto tylko zechce poznać Boga i zbliży się do Niego, ten szybko Go zobaczy, zobaczy Jego działanie w tym świecie i miłość do rodzaju ludzkiego. Jego działanie w życiu każdego z nas. Dlatego wystarczy tylko chcieć, aby Bóg stał się dla nas poznawalny w swoich Energiach, czyli łaskach, które zsyła obficie każdemu. Wystarczy tylko otworzyć oczy naszej duszy.

Nawiązując do słów Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii do niewidomego: Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła – Bóg dał nam wolność wyboru i tylko od nas zależy, czy zrzucimy te klapki z naszych oczu i przejrzymy dostrzegając Boga i jego ogromną miłość do człowieka.

W ową niedzielę, w naszej parafii,  sprawowane były dwie Św. Liturgie. Pierwszą o godzinie 8.30 celebrował ks. prot. Piotr Kosiński, wraz z ks. prot. Piotrem Rajeckim oraz ks. d. Łukaszem Leonkiewiczem. Chórem dyrygował pslamista Bogdan Kuźmiuk. Na zakończenie nabożenstwa ze słowem nauki zwrócił się do zebranych ks. prot. Piotr Kosiński.

Nabożeństwu o godz. 10.00 przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz naszej parafii, w asyście ks. Dawid Romanowicza, ks. protd. Jerzego Dmitruka oraz  ks. protd. Marka Zyc-Zyckowskiego. Podczas nabożeństwa List Apostolski został odczytany przez lek. Daniela Gryko. Po przeczytaniu fragmentu Świętej Ewangelii  kazanie wygłosił ks. Dawid.

Śpiewał chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Trwa akcja zbierania środków na rzecz remontu na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń, które od niedawna otrzymało status Organizacji Pożytku Publiczengo i prosi o 1% podatku na rzecz remontu naszej cerkwi.

śk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, Michał Szkoda

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl