Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Spotkanie Pańskie

15.02.2019

Świętujemy dzisiaj Spotkanie Pańskie, jedno z dwunastu wielkich świąt Cerkwi Prawosławnej, poprzez które wspominamy wydarzenie z ziemskiego życia Jezusa Chrystusa, związane ze starotestamentowym zwyczajem. Zgodnie z którym Żydzi, w 40 dzień po narodzeniu dziecka, przynosili swego pierworodnego syna do świątyni, aby poświęcić go Bogu. Przy tym składali ofiarę, bogaci jagnię i gołębia, biedni dwa małe gołębie.

Zachowując ten zwyczaj Bogurodzica i Józef przynieśli dzieciątko Jezus do świątyni, a w ofierze złożyli parę gołębi. W świątyni spotkał Jezusa starzec Symeon, któremu Bóg obiecał, że nie umrze, dopóki nie zobaczy Zbawiciela. A związane było to z dużo wcześniejszym wydarzeniem kiedy to św. Symeon jeden z Siedemdziesięciu tłumaczy Pisma Św. z j. hebrajskiego na j. grecki tzw. Septuaginty, miał ogromny problem i rozterkę nad słowami proroctwa z Księgi Izajasza: Oto Dziewica pocznie i narodziny Syna i nazwie Go imieniem Emmanuel (Iz 7,13-14), które ostatecznie wydały mu się nielogiczne i zmienił je na : Oto Panna pocznie… po czym miał objawienie, w którym przepowiedziano mu, że nie umrze dopóki nie zobaczy na własne oczy i nie zrozumie  znaczenia tych słów.

Św. Symeon długo oczekiwał spełnienia tej obietnicy. Natchniony przez Ducha Świętego przyszedł do świątyni, kiedy właśnie  Maria Panna i Józef przynieśli tam Dziecię. Gdy św. Symeon ujrzał Jezusa, wziął Go na ręce i rzekł: "Teraz puszczasz sługę Swego, Panie, według słowa Swego, w pokoju, gdyż oczy moje widziały zbawienie Twoje, które przygotowałeś przed obliczem wszystkich ludzi: światłość, która oświeci pogan i chwałę ludu Twego izraelskiego" (Łk 2, 29-32) – jakże dobrze znaną nam pieśń nabożeństw wieczornych.

Starzec przewidział walkę, która rozpęta się wśród ludzi wokół imienia Jezusowego i dodał: "Oto ten przeznaczony jest, aby przezeń upadło i powstało wielu w Izraelu, i aby był znakiem, któremu się sprzeciwiać będą" (Łk 2, 34).Zwracając się zaś do Marii, rzekł: "Także Twoją własną duszę przeniknie miecz", prze­powiadając cierpienia Matki, która zobaczy swego Syna rozpiętego na krzyżu.

W aspekcie nowotestamentowym owe święto przypomina nam nasze własne wocerkowlenije, czyli ofiarowanie nas przez naszych rodziców świątyni, domu Bożemu, czyli służbie Bogu. Podczas tego święta święcimy  także świece. Nazywa się je gromnicami. Świeca gromniczna obrazuje Matkę Bożą,  która w swej czystości i w pokorze oddaje się woli Bożej. Z niej narodził się Jezus Chrystus - światłość (płomień ze świecy), która świeci w ciemności i oświeca każdego człowieka

Srietienije jest słowem starosłowiańskim, które po rosyjsku znaczy spotkanie, natomiast po serbsku – radość. Radość ponieważ Spotkanie Pańskie, to dla całej ludzkości stanowi spotkanie człowieka z Bogiem, to spotkanie Starego i Nowego Testamentu. Przyszedł Pan i przyszło zbawienie, przyszła nadzieja, której żadne nieszczęście, żaden ziemski strach nie może zgasić, Bóg jest już bowiem pośród nas, Chrystus pośród nas i nikt nas nie wyrwie ani z Jego rąk, ani z Jego miłości.

W przededniu tego święta, czyli w środę 14 lutego, w naszej Parafii zostało odsłużone wsienoszcznoje bdienije, któremu przewodniczył proboszcz parafii – ks. prot. Adam Misijuk, w asyście wolskiego duchowieństwa. Tradycją Święta Spotkania Pańskiego jest święcenie w świec gromnicznych, które są następnie przez wiernych z wielką czcią przechowywane w swych domach przez cały rok, dlatego podczas nabożeństwa wieczornego na jutrzni, zgodnie z tradycją, dokonano tegoż czynu.

W dniu święta, uroczystą Święta Liturgię o godzinie 9:00 w górnej świątyni celebrował ks. Proboszcz Adam Misijuk wspólnie z ks. prot. Piotrem Kosińskim, ks. Dawidem Romanowiczem, ks. protodiakonem Jerzym Dmitrukiem oraz ks. protodiakonem Markiem Zyc-Zyckowskim. W trakcie nabożeństwa List Apostolski Świętego Apostoła Pawła do Hebrajczyków (Hbr 7, 7-17) przeczytał lektor Andrzej Trofimiuk. Po odczytaniu, przez ks. protodiakona Jerzego Dmitruka fragmentu Świętej Ewangelii według Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza (Łk 2, 22-40), kazanie wygłosił ks. Dawid.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii duchowieństwo, tak jak i podczas wczorajszego nabożeństwa wieczornego, dokonało poświęcenia przyniesionych przez wiernych świec gromnicznych.

Na koniec ks. Proboszcz serdecznie pozdrowił wszystkich wiernych z dzisiejszym wielkim świętem Spotkania Pańskiego oraz podziękował wszystkim obecnym za wspólną modlitwę.

Całość dzisiejszych liturgicznych uroczystości upiększył swym modlitewnym śpiewem chór parafialny kierowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka.

śk

zdjęcia: lek. Andrzej Trofimiuk, Arseniusz Korobeinikov, Łukasz Charlak

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl