Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)
SOBOTA 17:00
oraz w przededniu świąt.
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Warsztaty pisanki wielkanocnej

13.04.2019

W dniu 13 kwietnia br. o godzinie 10.30 w głównej świetlicy domu parafialnego odbyły się warsztaty poświęcone zdobieniu tradycyjnej pisanki. Zgromadzeni uczestnicy otrzymali odpowiednio ugotowane jajka i inne niezbędne materiały, a prowadząca spotkanie pani Irena Sacharczuk udzieliła wszystkim instruktażu, krok po kroku, jak z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a zarazem posługując się rozgrzanym woskiem, pisakiem i kolorowymi barwnikami, wykonać piękne pisanki. Podzieliła się swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem, co uczestników nie tylko zainteresowało, ale także zachęciło do kultywowania jakże zapomnianych w dzisiejszych czasach tradycji.

Zarówno młodsi, jak i starsi byli pochłonięci pracą. Choć początki dla niektórych nie były łatwe, z każdą kolejną pisanką było już dużo lżej. Jajka powstawały coraz to piękniejsze i bogaciej ozdobione. Ktoś narysował małą cerkiewkę, ktoś inny bazie, a niektórzy przepiękne gwiazdki czy szlaczki. Na niektórych pojawiały się jakże znaczące dla każdego chrześcijanina symbole "XB". Wszyscy wykazali się kreatywnością, a niektórzy odkryli w sobie prawdziwe talenty. Po zakończeniu wykonaliśmy pamiątkową sesję zdjęciową, aby uwiecznić powstałe dzieła, jak również ich twórców.

Zapewne jeszcze niejedna osoba wykona taką pisankę w rodzinnej domowej atmosferze i to bardzo cieszy, bowiem zdobytą wiedzę przekaże innym. Gdyby nie fakt, że czas zbyt szybko płynie, z pewnością takich kolorowych jajek powstałoby znacznie więcej. Jednak około godziny 14.00 musieliśmy zakończyć pracę, aby posprzątać, a później wyciszyć się i w skupieniu wziąć udział w wielkopostnych rekolekcjach.

Serdeczne podziękowania należą się pani Irenie Sacharczk oraz całemu Stowarzyszeniu Wierncyh Tradycji Pokoleń za zorganizowanie warsztatów, zapewnienie materiałów, a także poświęcenie własnego czasu. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej, bo są one okazją do wspólnych rozmów, a tym samym ogólnie pojętej integracji parafian oraz pielęgnowaniu tradycji.

śk

zdjęcia: Grzegorz Kozioł

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl