Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela o Samarytance

26.05.2019

Dzisiaj, w piątą niedzielę po święcie Paschy, obchodzimy pamięć Samarytanki: ponieważ Chrystus dzisiaj z wszelką oczywistością objawił siebie jako Mesjasza, co i znaczy słowo Chrystus lub „Pomazaniec”, gdyż „mesa” po hebrajsku znaczy „olej”, to dzisiejsze święto wywodzi się stąd i wyznaczone jest na niedzielę najbliższą świętu „Połowa Pięćdziesiątnicy” – jak należy przypuszczać – bowiem, jak w niedzielę przed tym świętem Pan dokonuje cudu w sadzawce, tak dzisiaj przy studni Jakubowej, którą sam Jakub wykopał i dał swemu synowi Józefowi. Było to bowiem szczególne miejsce, gdyż liczne miasta zamieszkiwali tu Samarytanie, a przy tym w pobliżu Góry Somor. Chrystus przychodzi do Sychar, gdzie niegdyś, za dni przebywania tam Jakuba z jego córką Diną i pozostałymi dziećmi, Sychem Chiwwita syn Hamora zapragnął i wziął Dinę przemocą i zaczął z nią żyć. Z tego powodu jej bracia, rozpaleni gniewem, nagle weszli do miasta i zabili wszystkich jego mieszkańców, w tym samego Sychema i jego ojca Hamora. Mieszkał więc tam Jakub i wykopał wspomnianą studnię.

Poprzednio górę tę zamieszkiwani Samarytanie, a Izraelczycy, którzy za panowania króla Pekacha zasmucili Boga, wziąwszy udział w pierwszej i w drugiej walce z Asyryjczykami i musieli płacić im daninę. Po pewnym czasie, za czasów króla Ozeasza, weszli oni w kontakty z Egipcjanami. Dowiedziawszy się o tym, król Asyrii przesiedlił ich do Babilonu, a na poprzednim miejscu nakazał osiedlić inne ludy, ale Bóg sprowadził na obce plemiona lwy. Gdy stało się to wiadomym królowi asyryjskiemu, to posłał do nich kapłana z Żydów, bowiem byli tam jeszcze Żydzi, żeby nauczył ich Prawa Bożego. A oni natychmiast porzucili bożków, ale przyjęli tylko Księgi Mojżeszowe, odrzucając proroków i pozostałe pisma. Są to właśnie Samarytanie, nazwani tak od góry Somor, którzy zostali później znienawidzenie przez Żydów powracających z niewoli za to, że jedynie częściowo trzymają się judaizmu i dlatego nie spożywali wspólnie z Samarytanami posiłków, uważając ich za skalanych. Dlatego też i Chrystusa nie raz nazywali Samarytaninem za to, że On, jak i Samarytanie, rzekomo niszczył coś w ich Prawie.

Pierwszej Liturgii św. o godzinie 8:30 w dolnej świątyni przewodniczył ks. proboszcz Adam Misijuk w asyście ks. Dawida Romanowicza oraz diakona Łukasza Leonkiewicza. Perykopę ewangeliczną w j. polskim odczytał ks. diakon. Chórem dyrygował lektor Bogdan Kuźmiuk. Fragment lekcji z Dziejów Apostolskich odczytał Sławomir Makal. Homilię wygłosił ks. Dawid. Po Liturgii ks. proboszcz zapoznał wiernych z ogłoszeniami parafialnymi i planem nabożeństw na nadchodzący tydzień. Podkreślił, że prace remontowe kopuły przebiegają zgodnie z planem.

Nabożeństwu w górnej świątyni o godzinie 10:00 przewodniczył ks. Piotr Kosiński w asyście ks. Piotra Rajeckiego, który wygłosił homilię oraz protodiakona Jerzego Dmitruka i protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. Podczas Liturgii św. List Apostolski odczytał lektor Andrzej Trofimiuk, zaś Ewangelię Niedzieli o Samarytance - protodiakon Jerzy Dmitruk. Chórem dyrygował Włodzimierz Wołosiuk. Na Zapriczastnom ogłoszenia parafialne przekazał ks. Adam Misijuk. Po głównej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja wokół świątyni ze śpiewem hymnów paschalnych.

Trwają prace remontowe głównej kopuły wolskiej świątyni (galeria). Akcja zbierania środków na rzecz remontu prowadzona jest również na portalu pomagam.pl/cerkiew. Patronat nad zbiórką objęło Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń – powiedział m.in. w ogłoszeniach parafialnych ks. proboszcz.

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl