Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święto Wniebowstąpienia Pańskiego

06.06.2019

Dzisiaj, w czwartek szóstego tygodnia po święcie Paschy, świętujemy Wniebowstąpienie Pana Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Skoro Pan, będąc przed swoją Męką z uczniami, obiecał im przyjście Najświętszego Ducha, i powiedział: „Lepiej jest dla was, żebym odszedł, bowiem jeśli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was” (J 16:7) i jeszcze: „Kiedy przyjdzie On, to skieruje was ku wszelkiej prawdzie” (J 16:13), to po powstaniu z martwych ukazywał się im przez czterdzieści dni nie stale, ale od czasu do czasu, dzieląc z nimi pokarm i napój i okazując Zmartwychwstanie jako dzieło godne wiary i udowodnione.

W końcu, ogłosiwszy o Królestwie Bożym, nakazał im nie opuszczać Jerozolimy, ale przebywając w tym mieście oczekiwać przyjścia Najświętszego Ducha (Łk 24:49), aby zostać przez Niego ochrzczonym, bowiem poprzednio byli oni ochrzczeni jedynie wodą przez Jana Poprzednika, chociaż Epifaniusz z Salaminy ((ok. 315-403) powiadał później, że Jan Teolog ochrzcił Bogurodzicę, a Piotr i tenże Jan pozostałych apostołów. Dlatego nakazał pozostać w Jerozolimie, aby głoszenie Dobrej Nowiny najpierw tam miało miejsce i apostołowie, którzy udadzą się w inne miejsce, nie zostali łatwo fałszywie oskarżeni jako oszuści i jeszcze dlatego, że należało im, jak jakimś żołnierzom, uzbroić się tutaj w oręż Ducha i potem wyjść na bitwę z wrogami Chrystusa.

Kiedy nadszedł czas Wniebowstąpienia, On wyprowadził ich na Górę Oliwną – która nazywa się tak dlatego, że zasadzono na niej mnóstwo drzew oliwnych – i rozmawia z nimi o tym, żeby głosili o Nim wszystkim krańcom ziemi, i o nieskończonym Jego Królestwie w przyszłości. Skoro widział, że oni w obecności Jego Przeczystej Matki zamierzają pytać o to, co ma nastąpić, stawia przy nich aniołów, którzy wyjaśniają Jego wstąpienie na niebiosa.

Apostołowie po powrocie weszli do Wieczernika, gdzie przebywali z niewiastami niosącymi wonności i z Matką Słowa, poświęcając cały czas postom, modlitwom i błaganiom, i oczekując, zgodnie z obietnicą, przyjścia Ducha Świętego.

Nabożeństwu całonocnego czuwania, w przeddzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego w dolnej cerkwi, przewodniczył ks. mitrat Adam Misijuk w asyście duchowieństwa wolskiej parafii.

Chórem dyrygował Włodzimierz Wołosiuk.

Liturgii eucharystycznej święta o godz. 9.00 przewodniczył ks. proboszcz Adam Misijuk w asyście ks. Piotra Kosińskiego, ks. Piotra Rajeckiego, ks. Pawła Korobenikov ks. Dawida Romanowicza oraz protodiakona Jerzego Dmitruka, diakona Łukasza Leonkiewicza i protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. List Apostolski przeczytał ks. diakon Łukasz a perykopę ewangeliczną poświęconą świętu Pańskiemu ks. protodiakon Jerzy i ks. Adam – w j. polskim. Kazanie wygłosił ks. Paweł Korobenikov. Chórem dyrygował Włodzimierz Wołosiuk.

Po Liturgii miało miejsce chwalenie święta.

Na zakończenie ks. proboszcz pozdrowił wiernych ze świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl