Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Dzień Świętej Trójcy. Zakończenie roku w Punkcie Katechetycznym

18.06.2019

Dzisiaj, w ósmą niedzielę po święcie Paschy, świętujemy Świętą Pięćdziesiątnicę. Święto to przejęliśmy ze świętych ksiąg Żydów. Jak bowiem oni świętują u siebie Pięćdziesiątnicę, pamiętając o liczbie siedem i dlatego jeszcze, iż oni, spędziwszy na pustyni pięćdziesiąt dni po sprawowaniu Paschy, przyjęli Prawo, tak i my, świętując pięćdziesiąt dni po święcie Paschy, przyjmujemy Ducha Świętego, który ustanawia Prawo kierujące ku wszelkiej prawdzie i dobrze uspasabiając do tego, co przyjemne Bogu.

Pięćdziesiątnica była świętowana przez Żydów na wspomnienie ich tułaczki w pustyni, tego, jak przez liczne smutki byli oni wprowadzeni do Ziemi Obiecanej, bowiem wtedy rozkoszowali się owocami, chlebem i winem. Okazywało ono także nasze nieszczęścia z powodu niewiedzy i wchodzenie do Kościoła, gdyż wtedy przyjmujemy Ciało i Krew Władcy. Jedni mówią, że Pięćdziesiątnicę świętowano u Żydów z tego właśnie powodu, a inni, że ku czci tych pięćdziesięciu dni, kiedy to Mojżesz pościł, przyjąwszy po upływie tych dni od Boga napisane Prawo.

Wspominając przy tym składanie ofiar cielcowi i inne, wszystko to, co dokonał Mojżesz wstępując na górę i zstępując z niej, inni jeszcze zakładali, że Pięćdziesiątnica została zamyślona przez Żydów, jak już powiedziano, ze względu na godność liczby siedem, bowiem pomnożona przez samą siebie daje ona pięćdziesiąt przy jednym brakującym dniu. Jednak godność liczby pięćdziesiąt odnosi się nie tylko do dni, ale także do lat, z których tworzy ona u nich jubileusz, bowiem ma miejsce po siedmiokrotnym pomnożeniu siedmiu lat, gdy pozostawiają ziemię niezasianą i zwierzętom dają odpocząć, i kupionych niewolników wypuszczają na wolność.

Należy wiedzieć, że Duch Święty zstąpił na uczniów przy nadejściu dnia Pięćdziesiątnicy. Święci Ojcowie rozdzielili święta ze względu na majestat Świętego i Życiodajnego Ducha, bowiem On jest jednym ze Świętej Życiodajnej Trójcy, Bóg Prawdziwy.

Pierwszą Liturgie św. o godzinie 8:30 w dolnej świątyni sprawował ks. Paweł Korobeinikov w asyście ks. Dawida Romanowicza oraz diakonów: Łukasza Leonkiewicza i Andrzeja Enachi. Fragment z Dziejów Apostolskich przeczytał lek. Marcin Bielawski. Perykopę ewangeliczną odczytał ks. Łukasz, homilię wygłosił ks. Dawid. Ks. Paweł zapoznał wiernych z ogłoszeniami parafialnymi i planem nabożeństw na nadchodzący tydzień. Chórem dyrygował lek. Bogdan Kuźmiuk. Po Liturgii odsłużono wieczernię z czytaniem modlitw na klękanie.

Liturgii św. w górnej świątyni o godzinie 10:00 przewodniczył ks. mitrat Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego oraz protod. Jerzego Dmitruka. Podczas Liturgii św. List Apostolski odczytał lektor Daniel Gryko, zaś Ewangelię Niedzieli protodiakon Jerzy Dmitruk, a w j. polskim ks. Rajecki, który wygłosił również homilię.

Chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk. Po Liturgii odsłużono wieczernię z czytaniem modlitw na klękanie autorstwa św. Bazylego Wielkiego.

Tego dnia miało miejsce uroczyste zakończenie Roku Szkolnego w Pozaszkolnym Punkcie Katechetycznym, który działa przy wolskiej parafii od ponad 30 lat.

Ks. proboszcz Adam Misijuk podziękował wszystkim uczniom za uczestnictwo w lekcjach religii oraz rzetelną pracę. Ciepłe słowa podziękowań skierowane zostały również do rodziców dzieci. Szczególne podziękowania otrzymał włodarz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy – burmistrz Krzysztof Strzałkowski oraz jego zastępca Grażyna Orzechowska-Mikulska za duże wsparcie wszelkich inicjatyw w życiu punktu katechetycznego.

Uroczystość zakończenia roku poprowadził ks. Paweł Korobieinikov - koordynator Punktu Katechetycznego. Ks. Paweł przygotował prezentację zdjęć ukazujących najważniejsze wydarzenia z życia punktu katechetycznego w mienionym Roku Szkolnym 2018/2019. W serdecznych słowach wyraził wdzięczność Ks. Proboszczowi, Nauczycielom religii oraz Radzie Rodziców na czele z przewodniczącą Magdaleną Terebun.

Uroczystość pięknym i modlitewnym śpiewem upiększały chór młodzieżowy "Lestwica"  pod kierunkiem Bogdana Kuźmiuka. Ceremonię uświetnił także występ uczniów, którzy przygotowali inscenizację pt. "Okulary do patrzenia w dal i okulary do patrzenia z bliska" w reżyserii Ludmiły Miłowanow.

Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie świadectw i nagród w domu parafialnym poprzedzone wspólnym zdjęciem pamiątkowym w przed domem parafialnym. Dzięki inicjatywie i wsparciu sponsorów w ogrodzie, z tyłu plebanii, zorganizowano dla dzieci nowy Plac Zabaw.

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, m. Dorota Korobeinikov, Vladimir Serbin, Łukasz Charlak

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl