Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Świętych apostołów Piotra i Pawła

13.07.2019

W dniu 29 czerwca/12 lipca Kościół prawosławny wspomina „Świętych, sławnych i najchwalebniejszych, najwyższych Apostołów Piotra i Pawła”. Wielkość tego święta jest zaznaczona „całonocnym czuwaniem” i poprzedzającym go postem.

Kościół ustanowił pamięć tych dwóch Apostołów w jednym dniu, ponieważ według tradycji obaj ponieśli śmierć tego samego dnia w Rzymie w 67 roku za panowania Nerona. Nie mniej ważnym jest również to, że Kościół ustanawiając „pierwszeństwo” św. Piotra ustanowił równocześnie i „pierwszeństwo” św. Pawła. Zaznaczyć przy tym należy, że oba te „pierwszeństwa” nie są sprzeczne ze sobą, ale wzajemnie się uzupełniają. Ks. Bułgakow zauważa, że „prymat Piotra [...] okazał się nie bezwarunkowy, albowiem ma swoją granicę w Pawle”. Z Nowego Testamentu wiemy, że pierwszeństwo wiary św. Piotra w gronie Dwunastu jest czymś oczywistym, zaś św. Paweł, który nie należał do Dwunastu i nie znał Chrystusa w czasie jego ziemskiego życia, poniósł największe wysiłki w dziele głoszenia Ewangelii. Mimo, że pierwszeństwo każdego z nich jest innej natury, to Kościół uznał je za równie ważne ustanawiając jeden dzień ich pamięci.

Potwierdzenia takiego rozumienia roli św. Piotra i Pawła możemy doszukać się zarówno w układzie nabożeństwa jak i w tekstach liturgicznych. Układ wieczerni i jutrzni pozwala wyróżnić fragmenty nabożeństwa odnoszące się tylko do św. Piotra i tylko do św. Pawła. Odnosi się to szczególnie do dwóch kanonów jutrzni, z których każdy jest poświęcony tylko jednemu z nich. Są też fragmenty mówiące o obu Apostołach równocześnie. (ks. J. Tofiluk, Rola i miejsce św. Apostoła Piotra wg tekstów liturgicznych Kościoła prawosławnego.)

Liturgii św. przewodniczył ks. prot. Piotr Kosiński wspólnie z ks. Pawłem Korobeinikov w asyście diakona Łukasza Leonkiewicza. Z kazaniem zwrócił się do wiernych ks. Piotr Kosiński. Chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Na zakończenie Liturgii miało miejsce wysławianie świętych apostołów Piotra i Pawła oraz św. Paisjusza ze św. Góry Athos. Ze słowami imieninowych pozdrowień zwrócił się do Solenizantów ks. proboszcz Adam Misijuk.

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, Vladimir Serbin

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl