Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela IX po Pięćdziesiątnicy

21.08.2019

Po cudownym rozmnożeniu pięciu chlebów i dwóch ryb dla pięciu tysięcy, Jezus udaje się w miejsce pustynne, aby się modlić. Swoich uczniów odprawia wcześniej do łodzi, aby płynęli na drugą stronę Jeziora Galilejskiego. Stopniowo i powoli prowadzi ich oraz przygotowuje do rzeczy większych, aby wszystko znosili mężnie, by skłonić ich do większej wytrwałości. Oddala się i opuszcza ich, by zerwała się burza na środku jeziora, aby znikąd nie mieli nadziei ocalenia. Takim jest strach powstający w czasie burzy. Pobudzał w nich większą tęsknotę za Nim oraz ciągłe o Nim wspomnienie. Dlatego właśnie nie od razu do nich przybył. (14, 25) Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze, ucząc ich, by nie szukali od razu wybawienia od trapiących ich nieszczęść, lecz aby mężnie znosili to, co ich spotka. Chrystus ujawnił się nie wcześniej, aż krzyknęli. Im bardziej wzmagał się ich strach, z tym większą radością powitali pojawienie się Jego. Potrzeba było wiary. Gdzie brakuje tego, co do nas należy, tam ustaje również to, co pochodzi od Boga.

Pierwsza Liturgia św. była odprawiona o godz. 8.30. Przewodniczył jej ks. prot. Piotr Kosiński w asyście ks. hieromnicha Spirydona (Kuziak) z Wrocławia oraz diakona Andrzeja Enachi. Homilię wygłosił ks. Piotr. Chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Głównej Boskiej Liturgii św. przewodniczył proboszcz parafii - ks. mitrat Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Rajeckiego (niedzielnego kaznodziei), ks. Pawła Korobeinikov oraz protodiakona Jerzego Dmitruka i protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. Lekcję apostolską przeczytała Marta Czaban, a chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Po Liturgii miało miejsce wielbienie świętych męczenników chełmskich i podlaskich przed relikwiarzem św. Bazylego Martysza.

Na zakończenie ks. proboszcz Adam Misijuk przedstawił program nabożeństw, podsumował przebieg XVII Pieszej Pielgrzymki z Warszawy na Św. Górę Grabarkę, a także przybliżył postęp prac remontowych cerkwi.

xpk

zdjęcie: Vladimir Serbin

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl