Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Przemienienie Pańskie

21.08.2019

W dniu dzisiejszym przypada święto Przemienienia Pańskiego, które zostało ustanowione w IV wieku we wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego (popularnie zwane jest „Spasa”). Jest jednym z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym.

Na górze Tabor uczniowie uzyskali nowy, duchowy wzrok. Było im dane ujrzeć Światłość, która przemieniła Chrystusa. Emanacja Światłości, Którą Jest Sam Bóg jest dostępna człowiekowi. Przez Boskie energie (łaskę) wierzący i czystego serca może oglądać Samego Boga. Jest to proces wchodzenia na górę poznawania Boga. Proces duchowej formacji przemienia także w sposób materialny całego człowieka. Działanie Boga przez niestworzone energie są opisane w mistycznym doświadczeniu poprawnego hezychasty. Podstawy hezychazmu, m.in. teorię w praktyce doświadczenia światła Taboru jako Boskich energii, opracował teologiczne św. Grzegorz Palamas, arcybiskup Tessaloniki i mnich ze Św. Góry Athos. Poprzez ascezę, wyciszenie, duchowy pokój, wewnętrzne skupienie, milczenie na drodze psychosomatycznej metody praktyki modlitwy Jezusowej, wierzący realizuje przykazanie Pańskie o nieustannej modlitwie.

Przebóstwienie na powrót natury ludzkiej to cel przyjścia na świat Zbawiciela i nasze zadanie w dążeniu do chrześcijańskiej doskonałości – zbawienia – utrzymuje św. Grzegorz Teolog. Św. Grzegorz z Synaju mówi, że „prawdziwe oglądanie światłości jest modlitwy prawdziwym działaniem”. Dzięki modlitwie czystej i doskonałej, jak nauczali hezychaści, dostąpimy zjednoczenia z Bogiem i oglądania Jego chwały. Oglądanie światłości Taboru nie narusza dogmatu niepoznawalności Boga, „którego nikt nigdy nie widział i widzieć nie może”. Istota Boga w swojej absolutnej transcendencji jest niepoznawalna, ale Boskość staje się dostępna i można ją poznać dzięki obecności w świecie niestworzonych Boskich energii.

Po Swoim przemienieniu Zbawiciel po raz pierwszy zapowiedział Swą męczeńską śmierć i zmartwychwstanie.

Świątecznej Liturgii św. przewodniczył proboszcz parafii - ks. mitrat Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. Pawła Korobeinikov, który wygłosił kazanie oraz protodiakona Jerzego Dmitruka, diakona Łukasza Leonkiewicza i protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. Lekcję apostolską przeczytała lek. Andrzej Trofimiuk, a chórem dyrygował Bogdan Kuźmiuk

Po Liturgii miało miejsce wielbienie święta Przemienienia Pańskiego oraz poświęcenie owoców.

xpk

zdjęcie: Arseniusz Korobeinikov

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl