Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XIII po Pięćdziesiątnicy. 15 lat Orthphoto - Serbia

16.09.2019

Tematem dzisiejszej ewangelicznej perykopy jest Przypowieść o dzierżawcach winnicy, która w samym centrum tekstu stawia pytanie Jezusa skierowane do słuchaczy: Co gospodarz uczyni z niegodziwymi rolnikami? oraz ich odpowiedź: Nędzników wytraci (...), a winnicę odda innym... (Mt 21:40-41). Jezus, podobnie jak prorok Natan w rozmowie z Dawidem, doprowadza swoich adwersarzy do potępienia ich własnego grzechu, przedstawionego w zagadkowej przypowieści (por. 2 Sm 12,4-12). O ile jednak Dawid uderzony słowem proroka odpowiada skruchą i wyznaniem grzechu (2 Sm 12,13; Ps 51 (50),1nn), o tyle faryzeusze i arcykapłani trwają w zatwardziałości i nie przyjmują mocnych napomnień Jezusa, które On kieruje do nich, pragnąc doprowadzić ich do skruchy i wiary. Skutkiem ich oporu względem słowa Bożego będzie najpierw skazanie Jezusa na śmierć, a w konsekwencji - zniszczenie Świątyni i Jerozolimy (Mt 23,37-39; 24,15nn; 26,3-4).

Słuchacz powinien przyjąć słowo Boże do samego siebie, wówczas stanie się ono źródłem światła i mocy ku nawróceniu. Słowo Jezusa powinno osądzić nasze życie. Można się mu poddać bez lęku, gdyż jest to sąd miłosierdzia, a nie potępienia dla każdego, kto je przyjmuje już teraz.

Pod postacią gospodarza kryje się sam Bóg, który jest hojnym Stwórcą i Panem stworzenia, nie mającym w sobie nic z chciwości i zazdrości ziemskich posiadaczy. Wszystko oddaje do dyspozycji ludziom. Jednak człowiek z podejrzliwością patrzy na Boga, Dawcę wszelkiego dobra: czy rzeczywiście Bóg daje mi wszystko? Takie wątpliwości zostały zasiane w jego umyśle już w raju (Rdz 3,1nn).

Winnica to alegoria Izraela, ludu, który Bóg wybrał jako swoją szczególną własność, najdroższy skarb, przedmiot dumy i radości (por. Wj 19,5). Bóg wybrał Izraela nie dlatego, że był większy czy lepszy od innych ludów, ale dlatego, że go umiłował miłością życzliwą i wierną (Pwt 7,7). Tę winorośl przeniósł Bóg z Egiptu i zasadził ją w Ziemi Obiecanej, po wygnaniu z niej pogan (Ps 80,9-12). Zakładanie winnicy to praca wymagająca wiele inteligencji, trudu, cierpliwości i miłości: trzeba wybrać odpowiedni szczep i odpowiednią dla niej glebę, która nie może być ani zbyt sucha i skalista, ani zbyt wilgotna, troskliwie uprawiać delikatne sadzonki, by po długim czasie osiągnąć radość z pięknych owoców i doskonałego wina. Z taką troskliwością i cierpliwością Bóg kształtował swój wybrany lud, poczynając od Abrahama i patriarchów poprzez Mojżesza, królów i proroków, by wreszcie wydał on owoce sprawiedliwości i wierności i mógł się stać ludem kapłańskim pośród pogan tzn. by inne narody mogły dzięki niemu poznać prawdziwego Boga (Wj 19,5-6).

Bóg się nie męczy ciągłym wzywaniem do opamiętania. Ponawia apele o nawrócenie, raz po raz posyła proroków.

W ostatecznych czasach Bóg przemówił do nas przez Syna (Hbr 1,1n), dając nam swój największy skarb. Jezus nie przychodzi na świat jako mściciel pomordowanych proroków, ale w duchu serdeczniej miłości, jako Brat (por. Hbr 2,11n, Łk 1,78n), by odzyskać dla Ojca, tych, którzy przeciw Niemu się zbuntowali.

Porannej Boskiej Liturgii przewodniczył ks. Paweł Korobeinikov w asyście ks. Dawida Romanowicza oraz diakona Łukasza Leonkiewicza. Homilię wygłosił ks. Dawid, a lekcję apostolską przeczytała psalmistka Anna Jakoniuk, która dyrygowała chórem.

Głównej Liturgii św. przewodniczył proboszcz parafii ks. mitrat Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Kosińskiego (dzisiejszego kaznodziei), ks. prot. Piotra Rajeckiego oraz gościa z białostockiej Parafii św. Jana Teologa – ks. prot. Michała Czykwina. Lekcję apostolską przeczytał lek. Andrzej Trofimiuk, a chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Podczas nabożeństwa ks. Michał wznosił aklamacje w języku serbskim, ponieważ gościliśmy w naszej parafii gości z OrthPhoto. Tematem dzisiejszej wizyty w Warszawie była sytuacja Prawosławia w Serbii. Obecny był prezes stowarzyszenia Orthnet, koordynator międzynarodowego serwisu OrthPhoto.net, były redaktor naczelny portalu Cerkiew.pl. kustosz wystawy Aleksander Wasyluk, który od 15 lat promuje międzynarodowe Prawosławie w Polsce i PAKP za granicami za pomocą obrazu. Po Liturgii miało miejsce spotkanie w Szkole Podstawowej nr 236 przy ul. Elekcyjna 21/23 w Warszawie. Podczas prezentacji multimedialnej można było poznać historię Cerkwi Prawosławnej w Serbii i sytuację w Kosowie dzięki ciekawym wykładom ks. Czykwina i Vladana Stamenkovic’a.

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk, Aleksander Wasyluk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl