Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXXII po Pięćdziesiątnicy, po święcie Objawienia Pańskiego

29.01.2020

W dzisiejszym czytaniu ewangelicznym ap. Mateusz ilustruje nam początki mesjańskiej działalności Syna Bożego. Jezus rozpoczął Swoją Ewangelię od Galilei. Północna część Królestwa zamieszkana była przez potomków Zabulona i Neftalego z pokolenia Judy. Mieszkańcy tej krainy charakteryzowali się otwartością umysłu. Interesowały ich nowe poglądy i idee w odróżnieniu od mieszkańców Jerozolimy w Palestynie. Ultrakonserwatywne poglądy judejskich Faryzeuszy izolowały Jerozolimę od pozostałych Hebrajczyków w wymiarze religijno - moralnym, obyczajowym i politycznym. Wówczas w Jerozolimie rzadko można było spotkać obcokrajowców w odróżnieniu od Galilei – miasta na szlaku handlowym. Fanatyczna interpretacja Przykazań Mojżeszowych reprezentowana przez zgrupowanie Faryzeuszy, nie pozwalał Chrystusowi rozpocząć głoszenia Słowa Królestwa Bożego pośród ludu narodu wybranego, który był przekonany tylko o swojej słuszności, wyjątkowości i świętości przed Bogiem. Chrystus przemawia do serc ludzkich i wnosi świeżość Ducha Świętego. Wypełnia proroctwa i otwiera perspektywę życia wiecznego przez trud metanoi poprzedzony osobistym katharsis. Przemiana życia w Prawdzie Bożej to początek drogi pokajania. Nie ma nic trudniejszego, jak nawrócić na drogę prawdy przekonanego o swojej „poprawność”. Cóż może nam opowiedzieć o Bogu wędrowny kaznodzieja, syn cieśli – powtarzali o Jezusie pewni siebie Faryzeusze. Jednak rzeczywistość Królestwa Bożego jest inna i stała się nie do przyjęcia przez wszystkich, szczególnie Dzieci Izraela. Bez pokory nie ma dostępu do Boga. „Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym daje łaskę” (I Piotra 5:5).

Porannej Liturgii św. przewodniczył ks. prot. Victor z Cerkwi Prawosławnej w Mołdawii w asyście ks. Pawła Korobeinikov, ks. Dawida Romanowicza oraz diakonów: Łukasza Leonkiewicza i Andrzeja Enachi. Ze słowem pouczenia zwrócił się do wiernych ks. Paweł. Lekcję apostolską przeczytał Grzegorz Podlaski, chórem dyrygował Adam Tomaszewski.

Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Adam Misijuk w asyście ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego oraz protodiakonów: Jerzego Dmitruka i Marka Zyc-Zyckowskiego. List apostolski przeczytał lek. Andrzej Trofimiuk, homilię wygłosił ks. P. Rajecki, chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Tego dnia gościliśmy w parafii męski sekstet „Horecea” z Czerniowiec. Zawodowa grupa wykonawców z Ukrainy, na przemian z chórem parafialnym, wypełniała przestrzeń liturgiczną swoim modlitewnym śpiewem. Można było usłyszeć elementy muzyki bizantyjskiej także w j. rumuńskim.

Na koniec nabożeństwa miało miejsce wychwalanie święta Chrztu Pańskiego. Ks. proboszcz zapoznał wiernych z programem nabożeństw na najbliższy tydzień. Podkreślił potrzebę modlitwy podczas wizyty duszpasterskiej z „Wodą jordańską” w domach wiernych.

xpk

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, lek. Andrzej Trofimiuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl