Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela Palmowa

14.04.2020

Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie oraz Król izraelski! (J 12:13)

Tryumfalny Wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy był poprzedzony wskrzeszeniem czterodniowego Łazarza. Wielu ludzi głównie z powodu przywrócenia do życia Łazarza, spotyka Jezusa ścieląc gałązki palmowe i swoje szaty u Jego stóp u bram Jerozolimy. Nie wszyscy jednak wiwatowali w tłumie Jezusowi. Byli i tacy spośród faryzeuszy, którzy postanowili kolejny raz stracić Chrystusa, a także pozbyć się świadka – Łazarza. (por. J 12:10). Dynamizm charakteryzujący tłum, jego socjologię, jest bardzo zmienny i bywa nieprzewidywalny. Egzegeci tego fragmentu Ewangelii zwracają uwagę na serce wierzącego, które jest poddawane indywidualnej próbie. Jezus przybywając do Jerozolimy wchodzi jednocześnie w nasze serca. Wielki Tydzień Męk Pańskich, to czas, kiedy Chrystus najbardziej przybliża się do nas Swoim cierpieniem i dobrowolną śmiercią i samym cudem Swojego Zmartwychwstania.

Wielu ludzi dotychczas było świadkami mnogich cudów i uzdrowień, w tym przede wszystkim apostołowie. Przychodzi próba i bywa, że się zapieramy Naszego Pana z powodu strachu. Osiodłany osiołek to także wymowna metafora nowego narodu, który okiełznał sam Mesjasz w wymiarze naszego zbawienia. Osobiście pokrywa wszystkie nasze lęki, niedostatki i grzechy przyszłych pokoleń, które zdecydują się podążać drogą Pańską. Drogą przez osobisty krzyż w zaufaniu Bogu Zbawicielowi Królowi Jezusowi Chrystusowi. Chrystus zstępujący do piekieł jako Bóg, przychodzi także i do naszego serca. Zstępuje indywidualnie, aby Swoim zmartwychwstaniem, Swoją boskością przemienić każdego, kto wierzy w niego i oczekuje Jego powtórnego przyjścia w chwale. Wszystko, czego dokonał Chrystus, uczynił ze względu na ludzi i ich zbawienie.

Tego dnia były sprawowane trzy Liturgie święte.

Pierwszą Liturgię św. rozpoczął ks. proboszcz Adam Misijuk, kolejną ks. Paweł Korobeinikov wspólnie z ks. Dawidem Romanowiczem oraz główną ks. prot. Piotr Rajecki w asyście diakona Łukasza Leonkiewicza i protod. Marka Zyc-Zyckowskiego.

Podczas wieczornego nabożeństwa, a także po Liturgii święta dokonano poświęcenia palmowych gałązek.

Wszystkie nabożeństwa były transmitowane na żywo dla wiernych w mediach społecznościowych.


ks. prot. Piotr Kosiński

zdjęcia: Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl