Nabożeństwa

Święta Liturgia

PONIEDZIALEK - SOBOTA 
 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA

7:00  - górna cerkiew

8.30 - dolna cerkiew

10:00  - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30 -15.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela 10 października 2021r.

12.10.2021

Wolska społeczność prawosławna w słoneczne, jesienne przedpołudnie 10 października zgromadziła się już zwyczajowo na trzech niedzielnych Boskich Liturgiach: o siódmej, o ósmej trzydzieści, o dziesiątej. Liturgię o siódmej sprawował ks. Piotr Kosiński, o ósmej trzydzieści ks. Paweł Korobeinikov, zaś o dziesiątej – ks. proboszcz mitrat Adam Misjuk, jako że to „główna” służba. 

Kazanie celebransa powiązało dwa wątki – niedziel po święcie Podwyższenia Krzyża oraz wydarzenia dzisiejszej Ewangelii (Łk 5,1-11), którego na nowo staliśmy się świadkami: cudownego połowu ryb. Ten jest bardziej z początków głoszenia Dobrej Nowiny, drugi natomiast – z Ewangelii Jana – bardziej z końca, bo już po Zmartwychwstaniu Zbawiciela. Stanowi to wszystko pewną klamrę, gdzie istotnym czynnikiem jest zaufanie Bogu pomimo własnej, tetrycznej wiedzy na dany temat (część apostołów była wszak rybakami z zawodu i sporego doświadczenia). Jest to także jeden z dwóch momentów Nowego Testamentu, gdy ktoś do Chrystusa mówi „odejdź”. Tutaj te słowa w bojaźni Pańskiej wypowiada apostoł Piotr. Z kolei Gerazeńczycy ich używają po tym, jak legion nieczystych duchów wypędzony przez Pana z jednego człowieka wszedł w stado świń. Tutaj też jest strach, ale już o własny interes, a nie z powodu własnej grzeszności.

Modlitewnym śpiewem w trakcie Liturgii kierował tradycyjnie chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka. Jednakże po Eucharystii wystąpił inny chór naszej parafii, który można normalnie usłyszeć na Liturgii o 8:30: dziecięco-młodzieżowy pod dyrygenturą Adama Tomaszewskiego. Okazje do tego niecodziennego występu były dwie. Po pierwsze, na niedawnym, już czterdziestym – a zatem jubileuszowym – festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce nasza zdolna młodzież zdobyła III miejsce w kategorii chórów młodzieżowo-dziecięcych. Dlatego też otrzymali oni od parafii upominki, a także zostali uwiecznieni na wspólnym zdjęciu z księdzem proboszczem przed ikonostasem. Drugi powód to 116. rocznica wyświęcenia naszej cerkwi – dokładnie wypada to 14 października, ale zacnych okazji nigdy nie za wiele. Stąd też chór dziecięco-młodzieżowy rozpoczął te obchody, które będą kontynuowane w następną niedzielę – wówczas koncert da główny chór parafialny. Tymczasem, w tę niedzielę mogliśmy usłyszeć sześć utworów – te same, dzięki którym chór wspiął się na festiwalowe podium: polijelej, Dziewięć Błogosławieństw, Błogosławi dusza moja Pana, troparion św. Eliasza, Hymn Cherubinów, Krzyżowi Twemu… Warto także odnotować, iż większość aranżacji sięga starych, tradycyjnych melodii, na styku Bizancjum i Słowiańszczyzny. Taki sukces niewątpliwie jest zachętą to dalszej pracy, by potem zasilać chór dorosły, jak też i dla młodszych, by wypróbowali swoje możliwości.

Na koniec zaproszono przybyłych na dwa politurgiczne spotkania – dla „ogółu” z o. Adamem (była to kontynuacja opowieści o Świętej Górze Athos przy zasponsorowanej przez jedną z Parafianek baklavie – nie ma to jak smaki Grecji, Turcji i Arabii) oraz dla studentów z o. Piotrem. Jako że rozpoczął się nowy rok akademicki, zarówno w trakcie ektenii żarliwej jak i na koniec Boskiej Liturgii wzniesiono dodatkowe modły właśnie za studentów.

Dominika Kovačević

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl