Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
(20. września 2020 r.)
 
8:00 -  dolna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Święty Starzec Paisjusz Hagioryta (5)

06.11.2015

OSĄDZANIE – WIELKA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ

 

 

„Tylko Bóg sądzi sprawiedliwie,
ponieważ tylko On zna ludzkie serca.
My, nie znając sprawiedliwego sądu Bożego,
sądzimy „z pozorów”, zewnętrznie
i dlatego potępiamy
i niesprawiedliwie oskarżamy innych”.

 

 

ROZDZIAŁ DRUGI

Walka z osądzaniem

 

Jeżeli usprawiedliwiamy innych, to ich nie osądzamy

– Kiedy przychodzą mi do głowy myśli pełne pychy i osądzenia, staram się usprawiedliwiać innych. Abba, czy to jest upadek, czy walka?

– Walka. Kiedy człowiek gapi się z otwartymi ustami, to może mu wpaść do ust mucha. Oczywiście wypluje ją, ale lepiej postarać się, żeby nie wpadła.

– Abba, często, patrząc na innych, osądzam ich.

– Mówiąc prawdę, nie można nie widzieć, co się dzieje dookoła ciebie. Jednak trzeba kierować się darem rozpoznania, żeby widzieć okoliczności łagodzące i usprawiedliwiać ludzi. Wtedy będziesz ich widzieć w dobrym świetle.

– Abba, w czasie nabożeństwa przychodzą mi do głowy myśli, dlaczego jedna siostra nie przychodzi na chór, dlaczego druga śpiewa cicho, i tak ciągle je osądzam.

– Czemu nie myślisz, że być może siostra jest zmęczona, albo że coś ją bolało i nie spała, i dlatego nie śpiewa? Ja znam siostry, które nawet chore i z gorączką, ledwie powłócząc nogami, idą do pracy i starają się, żeby nikt niczego nie zauważył, żeby nie zostały zwolnione od pracy i żeby na ich miejsce nie wyznaczono innej siostry, która musiałby pracować za dwie. Czy to cię nie wzrusza?

– Wzrusza, ale nie zawsze udaje mi się usprawiedliwić siostrę, jeżeli zachowuje się nieuprzejmie.

– Czy myślałaś kiedyś o tym, że siostra zachowuje się nieuprzejmie, żeby ukryć swoje cnoty? Znam ludzi, którzy specjalnie wszczynają awantury, żeby obmawiali ich ci, którzy są wobec siebie nieuważni. Albo, być może, siostra zachowuje się nieuprzejmie, ponieważ się zmęczyła, ale potem od razu żałuje. Już wyraziła skruchę za swoje zachowanie, a ty nadal ją osądzasz. W oczach ludzi zostaje ona poniżona, ale w oczach Boga jest wywyższona.

– Abba, czuję jakieś ograniczenie, nie potrafi ę postawić siebie na miejscu innych, żeby ich usprawiedliwić.

– Patrz ze współczuciem na tego, kto błądzi i wysławiaj Boga za to, co ci dał, inaczej Bóg może ci później powiedzieć: „Tyle ci dałem, dlaczego więc postąpiłaś wobec Mnie tak okrutnie?”. Pomyśl o tym, co zdarzyło się człowiekowi w przeszłości, jakie miał możliwości rozwoju, a jakie ty miałaś i ich nie wykorzystałaś. W ten sposób będziesz cieszyć się z darów, jakie otrzymałaś od Boga, wysławiać Go i korzyć się. Równocześnie poczujesz miłość i współczucie dla brata, który nie miał takich możliwości, jak ty, i będziesz się za niego modlić całym sercem.

Są ludzie, którzy popełniają ciężkie przestępstwa, ale mają wiele okoliczności łagodzących. Kto wie, jacy są ci ludzie w oczach Boga? Gdyby Bóg nam nie pomagał, to może i my bylibyśmy chuliganami. Przypuśćmy, że przestępca popełnił dwadzieścia przestępstw, ja go osądzam, ale nie wiem, co się z nim działo w przeszłości. Kto wie, ile przestępstw popełnił jego ojciec? Może od dzieciństwa wysyłano go, żeby kradł? A potem, w młodości, wiele lat spędził w więzieniu, gdzie uczyli go doświadczeni złodzieje. Mógłby popełnić nie dwadzieścia, ale czterdzieści przestępstw, ale powstrzymał się. A ja, ze swoimi dziedzicznymi zadatkami i wychowaniem, teraz już powinienem czynić cuda. Czy czynię cuda? Nie czynię. A więc nie ma dla mnie wybaczenia. Ale nawet niech bym uczynił dwadzieścia cudów, a przecież mogłem uczynić czterdzieści. To znaczy, że znów nie ma dla mnie przebaczenia. Takimi myślami odpędzamy osądzanie i trochę zmiękczamy nasze twarde serca.

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl