Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
7:00  - górna cerkiew
 
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
10.00 - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Spotkanie z siostrami z Turkowic i promocja książki "Nasza wiara od kuchni"

02.12.2019

W niedzielę, 1 grudnia,  nasza parafia podejmowała szczególnych gości. Odwiedziły nas, na zaproszenie Księdza Proboszcza i Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń“,  nasze siostry w Wierze, mniszki z Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Już o 8.30 dołączyły do chóru upiększającego śpiewem Św. Liturgię w dolnej Cerkwi św. Proroka Eliasza (warto wspomnieć, że chór monasterski z Turkowic znany jest z kultywowania bogactwa i piękna śpiewu w tradycji bizantyjskiej). Po Św. Liturgii parafianie wraz z klerem i siostrami udali się na spotkanie na domu parafialnego. Także uczestnicy II niedzielnej Św. Liturgii, o godz. 10.00, mieli szansę na spotkanie z mniszkami .

Tematem spotkań była nowa książka, autorstwa sióstr, pt. „Nasza wiara od kuchni“, dzieło pionierskie (i monumentalne, bo blisko 500-stronicowe) w polskiej tradycji publicystyki prawosławnej. Operując współczesnym językiem i licznymi przykładami  „ w przystępny sposób ukazuje, jak codzienne życie prawosławnej rodziny odnosi się do Boga“ – jak napisał w przedmowie do książki Arcybiskup Abel. Autorki opowiadały nam o źródłach inspiracji i samej pracy nad jej treścią.

Książka składa się dwóch ważnych i powiązanych ze sobą części – wprowadza w tajniki postnej kuchni i podpowiada jak być prawosławnym, podtrzymywać nasze zwyczaje i tradycje, a jednocześnie uczestniczyć w życiu współczesnego świata. Często sądzi się, że to trudne, czy wręcz niemożliwe, ale rozmowy z autorkami i, nawet wstępna, lektura książki przekonały nas, że wszystko można – na własny, przemyślany sposób. „Nasza wiara od kuchni“ daje do rozwiązywania codziennych problemów wiele cennych wskazówek, rad i ciekawych pomysłów (np. jak rozwiązać kwestie adwentowego kalendarza z czekoladkami, którego pragną nasze pociechy, albo czy można bez łamania postu przywitać Nowy Rok). Ta niezwykle praktyczna, użyteczna na co dzień, bogata w cytaty z Pisma Świętego i teologiczne komentarze część książki, czyni ją ważną dla każdej, a zwłaszcza młodej, prawosławnej rodziny.

Druga część książki, zawierająca postne monasterskie przepisy, okazała się być jednak nie mniej interesująca. Zwłaszcza, że rodzice dzieci z Punktu Katechetycznego przynieśli na spotkanie własnoręcznie przygotowane przysmaki (zgodnie z przepisami z książki), dzięki czemu każdy miał szansę przekonać się, że postne – także znaczy smaczne.

W trakcie ożywionych rozmów z autorkami nie zabrakło też pytań o postępy w pracach nad rozbudową monasteru i budową cerkwi św. mniszki i wyznawczyni Paraskiewy (dochód ze sprzedaży książki jest „cegiełką“ na ten cel). Siostra Eufalia przybliżyła nam pokrótce historię cudownej ikony Matki Bożej Turkowickiej oraz samego monasteru i zapraszała do jego odwiedzania. Pod koniec spotkania obie z siostrą Natalią niestrudzenie wpisywały osobiste, serdeczne dedykacje do rozchwytywanej przez parafian książki, a można się spodziewać, że wielu naszych bliskich otrzyma „Naszą wiarę od kuchni“ w upominku świątecznym. Siostra Anna dołączyła do sali domu parafialnego dopiero pod koniec spotkania, bo zaimprowizowane stoisko z książkami i płytami wydanymi przez  Monaster oraz przetworami z monasterskich spiżarni cieszyły się dużym powodzeniem wśród zebranych.

Ksiądz Proboszcz i przedstawiciele Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń“ podziękowali turkowickim siostrom za przyjazd do Warszawy i spotkanie, a zwłaszcza za trud przygotowania tak wspaniałej „strawy duchowej“, jaką jest nowa książka (niech nam wolno będzie tak nazwać tę ważną dla prawosławnych książkę, pozostając w klimacie metafory językowej, do której odnosi się jej tytuł:-).     

Z głebi serca dziekujemy pani Irenie Sacharczuk za koordynację i prowadzenie spotkania.

tekst: Dorota Maj

zdjęcia: Grzegorz Kozioł, Michał Naftyński, m. Ewa Misijuk,

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl