Nabożeństwa

Święta Liturgia
SOBOTA - 9.00 dolna cerkiew
NIEDZIELA
7:00 - górna cerkiew
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 10:00 - górna cerkiew
 

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  17:00
oraz w przededniu świąt

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 10.30-17.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Ukazanie się starca Gabriela w związku z koronawirusem

26.03.2020

Prawosławny dziennikarz Konstanty Cercwadze, autor artykułów i filmów o współczesnym świętym – starcu Gabrielu Urgebadze przekazał nam na swoim Facebook profilu, że poprzedniej nocy we śnie ukazał mu się starzec Gabriel i wypowiedział się na temat koronawirusa, z którym ma do czynienia cała nasza planeta.

Oto, co brat Konstanty napisał:

Ujrzałem w nocy we śnie starca Gabriela. Stał on w swojej celi znajdującej się na wieży w monasterze Samtavro i cichutkim głosem, jakby mówił do siebie, lecz zarazem bardzo wyraźnie powiedział: „Boicie się? Nie bójcie się… Ta korona-marona wkrótce odejdzie, a my niе będziemy postępować tak, by zranić serce Chrystusa! Za to wszyscy ludzie odpowiedzą.”

„Czyż to nie prawda, Władyko?” – zwrócił się starzec do władyki Tadeusza Joramaszwilego. Władyka potwierdził skinieniem głowy.

Byli tam również metropolita Konstanty Melikidze (mój pierwszy nauczyciel duchowy) oraz metropolita Atanazy Czakaszwili - wszyscy już nie żyją.

Następnie starzec Gabriel wzniósł ręce ku niebu i zaczął się modlić. Wymawiał psalm 28:

„Przynieście Panu, synowie Boży, przynieście Panu młode baranki, przynieście Panu chwałę i cześć. Przynieście Panu chwałę Jego imienia. Pokłońcie się Panu na dziedzińcu Jego świątyni. Głos Pana ponad wodami, zagrzmiał Bóg Chwały, Pan ponad wodami niezmierzonymi. Głos Pana pełen mocy, głos Pana pełen majestatu. Głos Pana łamie cedry i Pan kruszy cedry Libanu. I podrzuca Liban jak cielca, a umiłowany skacze niczym młody jednorożec. Głos Pana krzesze płomienie ognia, głos Pana wstrząsa pustynią i Pan wstrząsa pustynią Kadesz. Głos Pana umacnia jelenie i ogołaca dębiny, a w Jego świątyni każdy głosi chwałę. Pan zawładnie nad potopem i Pan zasiada jako Król na wieki. Pan da moc swemu ludowi, Pan pobłogosławi swój lud pokojem.”

Następnie starzec pokłonił się przed ikoną „Trzy Niny”, pobłogosławił znakiem krzyża monaster, wszystkich ludzi, ziemię i głośno zawołał: „Za zwycięstwo ludzi Pana naszego! Za zwycięstwo Twoje Katolikosie!” Wtedy zniknął… Katolikos to Patriarcha Eliasz!

Gabriel Urgebadze został kanonizowany przez Gruzińską Cerkiew Prawosławną, jako święty przepodobny wyznawca i szaleniec Boży, jego święto jest obchodzone 2 listopada według nowego stylu.  

Tropar:
Na podobieństwo Chrystusa Władcy, Który Swą Boską naturę zasłonił tym, co ludzkie i ukrył niewypowiedzianą Swoją potęgę, Ty, o wszechwalebny Ojcze Gabrielu, pod podwigiem Chrystusowego szaleństwa ukryłeś duchowy Twój blask, a wyznając wiarę stałeś się pasterzem prawdziwym. Przepodobny Ojcze Gabrielu, błagaj Chrystusa Boga o zbawienie dusz naszych.

Kondak:
Nieskończone jest miłosierdzie Boże, dzięki Któremu oglądamy, jak Bóg uświęca to, co Sam stworzył. Ty, o przepodobny Ojcze, obraz Twojego Stworzyciela, umocniłeś w Sobie i przez Twoje cierpienia podniosłeś Swoją naturę do Bożego podobieństwa. Dlatego wychwalamy Ciebie, Ojcze Gabrielu, albowiem jesteś godny wszelkiej pochwały, jako że byłeś na ziemi głosem prawdy, nauczycielem miłości i gołębiem czystości, zaś Twoja przedziwna pokora otwarła światu studnię mądrości. Teraz zaś jesteś na Niebiosach, Orędowniku Bożego miłosierdzia i naszego zbawienia.

tłum. Vladan Stamenković

Tłumaczenie ze strony: https://hriscanskeprice.com

tłumaczenie Psalmu 28  liturgia.cerkiew.pl

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl