Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
7:00  - górna cerkiew
 
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
10.00 - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatyst

ŚRODA 17:00
 
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela IV po Passze. O Paralityku

13.05.2020

Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło (J 5:14).

Dzisiejsze czytanie ewangeliczne uwrażliwia nas na fakt uzdrowienia chorego przez Samego Zbawiciela przy sadzawce Betesda. Można by postawić pytanie, dlaczego tylko raz do roku i jedną osobę uzdrawia Pan przez poruszenie wody aniołem Pańskim? Sytuacja oczekujących na cud uzdrowienia odnosi się do rzeczywistości stanu duchowego całego człowieczeństwa. Wszyscy ludzie, do przyjścia Chrystusa, przebywali w stanie cienia śmierci z jej konsekwencją. Intryguje pytanie Chrystusa skierowane do lezącego już 38 lat paralityka, czy chce być uzdrowiony? Odpowiada chory: Tak, lecz człowieka nie mam, który by mnie pomógł pierwszemu wejść do sadzawki w chwili poruszenia wody. (por. J 5:4-7)

„Wy jesteście Świątynią Boga Żywego” (2 Kor 6:16). Chrystus pragnie spotkać się z każdy z nas w naszym osobistym sercu! Chce wniknąć w nasz wewnętrzny świat. Wejść w świątynię naszego jestestwa. Bóg nam daje motywacje chodzić i żyć (por. 1 Tes 2: 7b,9-13). Człowiek może korzystać z tej motywacji. Jeśli Chrystus daje nam te możliwość wyzwolić się z więzów grzechu ku naszemu zbawieniu, to jest to fundament, aby zacząć żyć i chodzić przed Bogiem.

Pan Nasz Jezus Chrystus, pragnie nas uwrażliwić, żebyśmy nie szli zapatrzeni tylko w siebie, w swoje sprawy i potrzeby, wszelkimi siłami dążyli do ich realizowania, ale żebyśmy obok siebie dostrzegali drugiego człowieka, okazali mu wiele życzliwości serca i przychodzili mu z pomocą, że w życiu potrzeba nam drugiego człowieka.

On jedynie jest Tym, Który zbawił nas!

Tego dnia były sprawowane trzy Liturgie święte.

Pierwszą Liturgię św. rozpoczął ks. proboszcz mitrat Adam Misijuk w asyście diakona Andrzeja Enachi, kolejną ks. Paweł Korobeinikov wspólnie z księdzem Dawidem Romanowiczem w asyście diakona Łukasza Leonkiewicza, głównej przewodniczył ks. prot. Piotr Kosiński wspólnie z ks. prot. Piotrem Rajeckim w asyście protodiakona Jerzego Dmitruka i protod. Maka Zyc-Zyckowskiego.

Druga Boska Liturgia była transmitowana na żywo dla wiernych w mediach społecznościowych.

ks. prot. Piotr Kosiński

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz
 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl