Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
7:00  - górna cerkiew
 
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
10.00 - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatyst

ŚRODA 17:00
 
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Kiermasz Świątecznej Pomocy – Warsztaty Ozdób Choinkowych

26.11.2020

Kochani! Zapraszamy na dalszy ciąg Wolskich Warsztatów Internetowych. Tym razem będziemy tworzyć ozdoby choinkowe metodą decoupage. Warsztaty poprowadzi p. Angelina, mama Stefana, jednego z tych chorych dzieci, dla których co roku podejmujemy się trudów przygotowania Kiermaszu Świątecznej Pomocy. Poniżej zamieszczamy film i dokładny opis procesu tworzenia ozdób. Jeżeli ktoś z Was zdecyduje wziąć aktywny udział w Kiermaszu, prosimy dostarczyć wykonane przez Was ozdoby               na Parafię do dnia 4 grudnia 2020 roku.

Film na YouTube       Film na FB

Świąteczna zawieszka, decoupage serwetkowy – metoda – na żelazko.

Materiały potrzebne do pracy:

Przedmiot do ozdabiania do wyboru: Ramka okrągła sklejka 20cm, Ramka serce sklejka 20cm, Ramka owal ozdobny sklejka 20cm (ew. może być 15 cm, ale nie mniejsze, bo chodzi o to by wykorzystać duże wzory, czyli całą ¼ serwetki)

Serwetka 33x33 cm, z motywem świąteczno-zimowym, (potrzebna tylko górna warstwa z motywem, pozostałe dwie warstwy obdzielamy) Nam do zawieszki potrzebna jest ¼ wzoru. Jeśli po obu stronach kleimy serwetkę, to wtedy 2/4.

Klej do decoupage z werniksem (czyli taki klej, który jest jednocześnie i klejem, i lakierem, często występują w sklepach pod nazwą 2x1, klej z werniksem, musi to być klej do serwetek, bo kleje tylko do papieru będą nam drzeć serwetki).

Pędzel płaski syntetyczny (o szerokości od 1cm do 2cm, to są te, które mają takie pomarańczowe miękkie włosie)

Papier do pieczenia + żelazko (bez pary, ustawiony na 2)

Farby akrylowe (jasna, najlepiej biała lub Primer (Primer jest nam konieczny zawsze wtedy, kiedy robimy bombki styropianowe, lub plastykowe, jak też rzeczy ze szkła lub metalu, w przypadku drewna i sklejki może być od razu farba akrylowa biała) i do ramki jakiś inny kolor pasujący do wzoru serwetki)

Brokat sypki BIAŁY

Klej do drewna (aby przykleić ramkę do zawieszki) lub jakiś inny mocny i szybkoschnący klej

Kawałek papieru ściernego

Kawałek pociętej gąbki

Szablon malarski – 10,5 x 15 cm – śnieżynki (jeżeli będziecie z drugiej strony zawieszki malować śnieżynki za pomocą szablonu)

Ew., inne drobne ozdoby świąteczne do dekoracji jak na przykład: śnieżynki z filcu, anyż gwiaździsty, malutkie szyszki, pasta śniegowa, różnego rodzaju wycinanki itp.

Postępowanie:

  1. Zawieszkę (bez ramki, ramką zajmiemy się później) jeżeli jest ze sklejki lub drewna pomalować po obu stronach biała farbą akrylową (jeżeli jest z mdf, bo takie też występują w sklepach, to użyć Primer - pod taką nazwą sprzedawany, bo jest lepiej kryjący, dopiero potem, jeśli będzie trzeba pomalować jeszcze białą farbą akrylową)

Ilość warstw zależy od farby, na ile jest dobrze kryjąca. Po prostu trzeba patrzeć by było dokładnie i równo pomalowane. Do malowania użyć albo pędzla, albo kawałek gąbki. (takiej jak te miękkie do kąpieli)

Poczekać do całkowitego wyschnięcia.

  1. Pędzlem po obu stronach równo i dokładnie pomalować klejem do decoupage. Pozostawić, aby całkowicie wyschło.
  2. Przymierzyć serwetkę do zawieszki, pokrywając ramką by widzieć jak ją potem przykleić. Starając się przytrzymać by się nie poruszyła, ramkę odkładamy na bok, a z góry serwetki kładziemy papier do pieczenia, tak aby zakrywał całość. Żelazkiem włączonym na 2 i bez pary, dobrze z góry zaprasować serwetkę. Po zdjęciu papieru popatrzeć i jeśli trzeba dokonać poprawki. Wystające poza brzegi zawieszki części serwetki z pomocą papieru ściernego zetrzeć) Zostawić by ostygło.
  3. Przyklejoną serwetkę teraz z góry smarujemy klejem. Czyli przyklejamy ją teraz z góry klejem. Pamiętajmy by pędzel był szeroki, tak od 1-2cm, i syntetyczny. Zaczynamy nakładać od środka ku zewnątrz, tak jakbyśmy malowały promienie słońca, starając się wyrównać ew. zmarszczki. Nacisk pędzla określam jako średni, czyli nie za lekko, ale też nie za mocno, bo podrzemy serwetkę. Ilość kleju na pędzlu także średnio, nie za mało i nie za dużo, ale musi go być na tyle by pędzel po serwetce lekko się ślizgał. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
  4. Zabieramy się za ramkę. Malujemy wybranym przez siebie kolorem i pozostawiamy, aby wyschła. Teraz smarujemy ramkę po lewej stronie klejem do drewna (lub jakimś innym dobrze i szybko klejącym klejem) i troszkę także zawieszkę na obwodzie – tam, gdzie przylegać będzie ramka. Przyłożyć ramkę do zawieszki i lekko naciskając przykleić. Uważać, aby się nie przesuwało. Jak wszystko wyschnie zabieramy się za boki i tył zawieszki.
  5. Farbą akrylową, którą będziemy po lewej stronie zawieszki z pomocą szablonu malować śnieżynki, najpierw malujemy ostrożnie ranty zawieszki. Czyli gąbką dookoła lekko tapujemy. Potem z lewej strony zawieszki, czyli tej białej, bez serwetki, malujemy z pomocą szablonu śnieżynki. Całość pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
  6. Z pomocą pędzla jeszcze raz całość (przód z serwetką i tył ze śnieżynkami) malujemy klejem+werniksem. Fajne efekty są, jeśli użyjemy tzw. klej+werniks 2x1, od razu z brokatem, czyli Glitter. Jeśli nie mamy, to możemy lekko posypać sypkim brokatem (najlepiej brokat biały) i z góry polakierować (pomalować klejem+werniksem)
  7. Zawieszkę można polakierować od 3-5 razy, albo i dużo więcej. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Aby zabezpieczyć naszą pracę nam wystarczy 3 razy. Przed każdym kolejnym razem, poprzednia warstwa musi całkowicie wyschnąć.
  8. Teraz przyklejamy ozdoby wedle własnego gustu i pomysłu. Tutaj można używać kleju na gorąco lub jakiegoś innego mocno i szybko klejącego kleju.
  9.  Jak wszystko dobrze wyschnie pakujemy folią i zawiązujemy ozdobną tasiemką.

I to by było wszystko. Przyjemnej i udanej pracy!

Wspólne Dzieło Pomocy - zwróćmy nasze serca ku chorym dzieciom!

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl