Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święto parafialne - Antypascha

23.04.2018

„(…) Podnieś rękę i włóż ją do mego boku,

i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym.” (J 20, 27)

 

Mogłoby się wydawać, że słowa Chrystusa skierowane do uczniów ósmego dnia po Swoim zmartwychwstaniu: Pokój Wam! są zwyczajnym pozdrowieniem. Św. Jan Chryzostom interpretuje to pozdrowienie jako ustanowienie pokoju między Bogiem i rodem ludzkim. Kopia rzymskiego żołnierza, która przebiła żebra Chrystusa na krzyżu, przerywa działanie ognistego miecza w ręku cherubina broniącego dostępu ludziom do raju po ich upadku. Życiodajna i zbawienna woda i krew, które wytrysnęły z boku Zbawiciela stały się dla nas i całej ludzkości faktem pojednania i odkupienia z niewoli grzechu przez łaskę (por. Rz 2:23,24). Woda stała się sakramentem chrztu na odpuszczenie grzechu, a krew sakramentem Eucharystii. Przez te tajemnice Chrystus umożliwia nam na powrót dostęp do słodkości raju. Chrystus wybawia nas od śmierci i władzy piekła (por. Oz 13,14). Otwiera nam perspektywę rzeczywistości życia wiecznego w Jego Królestwie. Kiedy zmartwychwstały Pan wchodzi do uczniów przez zamknięte drzwi jak Bóg, obwieszcza pokój między Bogiem Ojcem i usprawiedliwionym człowieczeństwem. Ukazując przebite dłonie, nogi i rany po ukrzyżowaniu, pokazuje apostołom i całemu światu, jaką bezcenną ceną wybawił nas Pan z wiecznej śmierci. Od teraz uczniowie i ich następcy będą sprawować tę ofiarę pojednania z Bogiem mocą Ducha Świętego, dopóki nie przyjdzie Pan po raz wtóry. Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam (J 20, 21).

W Niedzielę Antypaschy wolska parafia obchodziła drugie święto parafialne. Jak co roku, Paschalną radość święta, podkreślił swoją obecnością Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Bielskiej, Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, który wznosił modlitwę podczas Boskiej Liturgii wspólnie z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Paisjuszem, Ordynariuszem Diecezji Przemysko – Gorlickiej oraz Jego Ekscelencją Biskupem Hajnowskim Pawłem. Obecny był J. E. Ambasador Republiki Greckiej w RP Evangelos Tsaoussis i J. E. Ambasador Republiki Mołdowy w RP Jurie Bodrug, a także przedstawiciele władz samorządowych, Dzielnicy Wola i dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie.

Niedziela, 15 kwietnia tego roku była szczególna dla naszej parafii i Kościoła prawosławnego w Polsce, bowiem uroczyście obchodziliśmy Dzień 80. Urodzin Pierwszego Hierarchy PAKP, Metropolity SAWY.

Wspólnie z hierarchami, w cerkwi św. Jana Klimaka, tego dnia modlili się ks. protoprezbiter Anatol Szydłowski – dziekan okręgu warszawskiego, ks. mitrat Grzegorz Misijuk – proboszcz Parafii św. Jerzego z Białegostoku, ks. mitrat Michał Dudicz, ks. mitrat Aleksy Andrejuk z Prawosławnego Ordynariatu WP, ks. prot. Adam Misijuk - proboszcz wolskiej parafii, ks. Paweł Korobeinikov, ks. protodiakon Jerzy Dmitruk, ks. protodiakon Rościsław Gwizdak, ks. protodiakon Marek Zyc-Zyckowski i ks. protodiakon Andrzej Dawidziuk, ks. diakon Paweł Filinowicz. Obecna była przedstawicielka Białoruskiego Patriarchatu, ihumenia z monasteru w Grodnie. Parafialnym chórem dyrygował prof. Włodzimierz Wołosiuk.

Do licznie zebranych wiernych, z pouczającym słowem zwrócił się arcybiskup Paisjusz, który w homilii podkreślił aktualność rzeczywistości Zmartwychwstałego Chrystusa w życiu doczesnym. Władyka powiedział m.in.: Ludzka zawiść Faryzeuszy i kapłanów nie mogła znieść faktu zmartwychwstania Jezusa. Więziono apostołów - świadków tego wydarzenia za dobro, które czynili i za samo głoszenie Ewangelii w imię miłości Chrystusa. Lecz sam Bóg przez swojego anioła wyprowadza ich z więzienia. Jest to dla nas współczesnych lekcja, aby nieść całemu światu Dobrą Nowinę bez bojaźni. Pomagać bliźnim i świadczyć o Prawdzie naszej wiary w Zmartwychwstałego Pana, budować już tu na ziemi fundamenty Cerkwi Chrystusowej. Gdy uczeń Chrystusowy czyni dobro i żyje w miłości, herezja i zło tego świata zawsze będzie działać przeciwko nam. Pamiętajmy jednak, że z nami jest zawsze siła Boża i modlitwa naszych przodków, którzy życie swoje oddawali za Chrystusa. W drugiej lekcji, na przykładzie ewangelicznego Tomasza przejawia się pokora, skrucha i miłość chrześcijańska. Wyznanie wiary: „Pan Mój i Bóg mój!” (J 20,28) są swoistą metanoi apostoła. Przykładem dla nas, by przez pokajanie przybiegać i powracać do Boga.

Po Liturgii św. miała miejsce uroczysta procesja Paschalna, poprzedzona panichidą. Poświęcono groby zmarłych hierarchów naszego Kościoła, duchownych, żołnierzy i wiernych spoczywających na parafialnym wolskim cmentarzu.

W ojcowskim słowie, Pierwszy Arcypasterz naszej Cerkwi, metropolita Sawa podkreślił znaczenie Antypaschy w życiu chrześcijanina, która jest oparta na aksjomacie wiary. Wiara powinna być doświadczoną, jasną i pozbawioną wątpliwości. Kiedy jest nawet mała wątpliwość, wiara nie ma znaczenia. Modlimy się zatem o mocną wiarę, która pokonuje wszelkie trudności i wszelkie doświadczenia – zaznaczył Władyka. Naszą Cerkiew spotkały duże doświadczenia na przestrzeni stu lat od odzyskania niepodległości Państwa Polskiego. Tylko wiara naszych przodków, którzy spoczywają m.in. na wolskim cmentarzu dała nam tę możliwość, że jesteśmy tutaj i świadczymy Zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to nasza odpowiedź dla każdego, kto rozumie i nabywa doświadczenia wiary - konstatował metropolita.

Dziękując z osobna i wszystkim przybyłym na Liturgię św. do wolskiej cerkwi, J. E. Metropolita Sawa podziękował za wspólną modlitwę. Bóg tak chciał, że dzień moich urodzin wypadł w niedzielę, kiedy kierujemy szczególne modlitwy do Boga z naszych zmarłych przodków. Jest to ontologiczny wielki związek początku i końca – powiedział hierarcha. Metropolita przypomniał, że u Boga nie ma zmarłych, wszyscy żyją i uczestniczą razem z nami w Liturgii Eucharystycznej ciesząc się Zmartwychwstałym Chrystusem. Śmierć zatraciła swój byt. Została pokonana przez Chrystusa. Dlatego nasza Cerkiew tak mocno akcentuje moment zmartwychwstania – pokonania zła przez Dobro.

W imieniu hierarchów PAKP, duchownych i zgromadzonych wiernych, głos zabrał abp Paisjusz. Wyraził on wdzięczność za heroiczne niesienie z oddaniem i poświęceniem słowa Prawdy ewangelicznej. Za ojcowskie kierowanie Kościołem prawosławnym w Polsce na przestrzeni 20 lat. Od Diecezji Przemysko – Gorlickiej apb Paisjusz wręczył Najdostojniejszemu Jubilatowi Medal im. Św. Maksyma Gorlickiego.

Na zakończenie, wierni otrzymali cząstkę Artosa – chleba święconego w Noc Paschalną, nawiązującego do starożytnej apostolskiej tradycji dzielenia się podczas spotkań eucharystycznych.                                                                        

Tekst: ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Łukasz Troc

audio: link

video: link

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl