Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
(20. września 2020 r.)
 
8:00 -  dolna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Warszawa.naszemiasto.pl - Cerkiew na Woli wypiękniała. Zabytek jest prawdziwą perełką Warszawy

13.01.2020

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu remontu wieży cerkwi na warszawskiej Woli. Jak ujawniono - prace były współfinansowane z budżetu miasta. Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka powoli odzyskuje dawny blask. Szczegóły w artykule poniżej.

Choć wolska cerkiew jest jedną z zaledwie dwóch świątyń prawosławnych, które przetrwały do dziś w swej pierwotnej formie - w opinii Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków - jest mało znanym zabytkiem. Remont budowli powstałej w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczął się w 2018 r., tuż po objęciu parafii przez nowego proboszcza. Szeroko zakrojone prace objęły zarówno świątynię jak i jej otoczenie (m.in. cmentarz prawosławny).

Rewitalizację współfinansowaną m.in. z budżetu miasta rozpoczęto od najpilniejszych prac - w tym wypadku wykonaniu izolacji zapobiegającej powstawaniu wilgoci. Z kolei w roku 2019 rozpoczął się generalny remont wieży wraz z kopułą. Według ekspertyz właśnie ten element konstrukcji uległ osłabieniu - zarówno murów wieży jak i drewnianej kopuły.

Najpierw wykonano niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne między innymi taśmami z włókien szklanych, a także wymianę części spróchniałych drewnianych elementów więźby kopuły. Następnie przeprowadzono prace na zewnątrz, tj. renowację zniszczonego przez czas sztukatorskiego wystroju elewacji w postaci motywów roślinnych okalających wieżę pod kopułą oraz okładziny z płytek klinkierowych występujących na całej powierzchni ścian zewnętrznych - wyjaśnia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Po rozpoczęciu prac - ustawieniu rusztowań i usunięciu wtórnych warstw malarskich - na jaw wyszło jak bardzo zniszczone są roślinne motywy ozdobne. Elementy wykonane z narzutu sztukatorskiego wymagały całkowitego odtworzenia. Ponadto w trakcie remontu odkryto pierwotną kolorystykę zdobień. Okazało się, że początkowo ich barwa była piaskowo-żółta, a nie jak dotychczas zbliżona do białej.

za: warszawa.naszemiasto.pl

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl