Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
(20. września 2020 r.)
 
8:00 -  dolna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków - Na wolskiej cerkwi pojawił się kolor

15.01.2020

Niedawno zakończył się I etap remontu wieży cerkwi pw. Św. Jana Klimaka, który współfinansowało m.st. Warszawa.

Cerkiew pw. św. Jana Klimaka na Woli jest mało znanym zabytkiem Warszawy, choć jest jedną z dwóch świątyń prawosławnych, które przetrwały do naszych czasów na terenie miasta w swojej pierwotnej formie. Budowla powstała w 1903 r.

W 2018 r. po objęciu parafii przez nowego proboszcza rozpoczęły się szeroko zakrojone prace remontowe obejmujące samą świątynię jak i jej otoczenie, którym jest cmentarz prawosławny założony na terenie dawnych umocnień fortecznych, tzw. Reduty Wolskiej z czasów Powstania Listopadowego.

 

Remont rozpoczęto od najpilniejszych prac, tj. wykonania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów. Na 2019 rok zaplanowano remont wieży wraz z kopułą. Wykonane ekspertyzy wykazały osłabienie konstrukcji tej części budynku, zarówno murów wieży jak i drewnianej więźby kopuły. Najpierw wykonano niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne między innymi taśmami z włókien szklanych, a także wymianę części spróchniałych drewnianych elementów więźby kopuły. Następnie przeprowadzono prace na zewnątrz, tj. renowację zniszczonego przez czas sztukatorskiego wystroju elewacji w postaci motywów roślinnych okalających wieżę pod kopułą oraz okładziny z płytek klinkierowych występujących na całej powierzchni ścian zewnętrznych.

Dopiero po ustawieniu rusztowań i usunięciu wtórnych powłok malarskich okazało się, jak bardzo zniszczone są wykonane z narzutu sztukatorskiego roślinne motywy ozdobne. W niektórych miejscach wymagały całkowitego odtworzenia. W trakcie prac odkryto również ich pierwotną kolorystykę, która ma barwę piaskowo-żółtą, a nie jak dotychczas zbliżoną do białej.

 

Za: zabytki.um.warszawa.pl

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl