Nabożeństwa

Święta Liturgia
SOBOTA - 9.00 dolna cerkiew
NIEDZIELA
7:00 - górna cerkiew
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 10:00 - górna cerkiew
 

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 
Nabożeństwo wieczorne
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  17:00
oraz w przededniu świąt

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 10.30-17.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

60. rocznica śmierci Jego Eminencji metropolity Dionizego

16.03.2020

15 marca br., minęła 60 rocznica śmierci błogosławionej pamięci Jego Eminencji metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Podczas niedzielnej głównej św. Liturgii w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny Warszawie sprawowanej przez Jego Eminencję Wielce Błogosławionego Sawę, Metropolitę Warszawskiego i całej Polski wznoszono modlitwy za duszę błogosławionej pamięci metropolity Dionizego.

W związku z 60. rocznicą śmierci metropolity Dionizego, Muzeum Ikon w Warszawie – Filia Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej przygotowało wystawę: Metropolita Dionizy Waledyński i jego dzieło, poświęconą hierarsze oraz Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, w którym był profesorem.

16 marca br., Jego Eminencja metropolita Sawa wraz z arcybiskupem Grzegorzem na mogile śp. metropolity Dionizego sprawowali panichidę.

 

Wieczna pamięć Wielce Błogosławiony Władyko Metropolito!

 

 

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

zdjęcia: protodiakon Rościsław Gwizdak

 

 

Metropolita Dionizy urodził się 16 maja 1876 roku w Muromie. Był absolwentem Kazańskiej Akademii Teologicznej. W 1897 roku złożył śluby zakonne i otrzymał święcenia diakońskie, zaś w 1899 roku kapłańskie. Od 1902 roku był związany z Chełmskim Seminarium Duchownym jako wykładowca, a następnie jako rektor. W 1913 roku otrzymał święcenia biskupie z tytułem biskupa krzemienieckiego. 27 lutego 1923 roku został wybrany Metropolitą Warszawskim i całej Polski. Za rządów metropolity Dionizego, Cerkiew prawosławna w Polsce otrzymała autokefalię, którą uroczyście ogłoszono 17 września 1925 roku w Warszawie oraz utworzono Studium Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim. 17 kwietnia 1948 roku zmuszony został do przejścia w stan spoczynku, po czym osadzony został w areszcie domowym w Sosnowcu. Zmarł 15 marca 1960 roku w Warszawie.

za: orthodox.pl

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl