Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
(20. września 2020 r.)
 
8:00 -  dolna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

II Niedziela Wielkiego Postu św. Grzegorza Palamasa

17.03.2020

Narracja fragmentu dzisiejszego czytania św. Ewangelii wg Marka (2: 2-12) skłania nas do zastanowienia się nad ważną cechą międzyludzkich relacji, jaką jest nieustępliwość. Przyjaciele musieli bardzo utożsamiać się z cierpieniem niemocy sparaliżowanego, skoro narażają się na gniew gospodarza domu i za wszelką cenę osiągnąć cel: pomóc swojemu biednemu choremu. Pragną pomocy Samego Jezusa, który leczy, czyni cuda, zbawia. Pośród tłumu potrzebujących to właśnie temu choremu miałby Chrystus okazać pomoc w pierwszej kolejności. Odpowiedź znajdujemy w zewnętrznym opisie sceny: sparaliżowany sam sobie nie może już pomóc. Oto zdumiewający obraz, jak bezsilność jednego staje się dźwignią siły innych – przyjaciół potrzebującego. Jest to siła woli, która pokonuje wszelkie przeszkody i pozorne trudności. Jezus docenia ich determinację i stawia za przykład wiarę tych, którzy przynieśli sparaliżowanego rozbierając dach domu. Okazuje się, że dopiero w bezsilności naszej wykuwa się prawdziwa pokora przed Obliczem Pana, Który jest wszechmogący i widząc ich wiarę z lekkością uzdrawia i przywraca chorego do pełni życia.

Ponieważ nasz kraj znalazł się w przestrzeni zagrożenia epidemiologicznego, tego dnia były sprawowane z przyczyn organizacyjnych trzy Boskie Liturgie dla wiernych, którzy postanowili przyjść do świątyni, podziękować Bogu i wypraszać zdrowie, a także przede wszystkim przyjąć Chrystusa w świętym Sakramencie Eucharystii. On bowiem, Pan Jezus jest naszym jedynym lekarzem, nadzieją i zbawieniem.

Pierwsza Liturgię św. przeprowadził ks. Dawid Romanowicz, który wygłosił również homilię. Lekcję apostolską przeczytał lek. Mateusz Waszczuk, chórem dyrygował prof. W. Wołosiuk.

Drugiej Boskiej Liturgii przewodniczył ks. prot. Piotr Kosiński wspólnie z ks. Pawłem Korobeinikov. List apostolski przeczytał Adam Tomaszewski, który dyrygował także chórem. Homilię wygłosił ks. Piotr Kosiński.

Głównej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Adam Misijuk, współsłużył ks. prot. Piotr Rajecki, asystował diakon Łukasz Leonkiewicz. Lekcję apostolską przeczytał lek. Daniel Gryko. Chórem dyrygował prof. W. Wołosiuk, homilię wygłosił ks. Piotr Rajecki.

 

Po Liturgii i przez kolejne dni zagrożenia epidemią koronawirusem, duchowni czytają w cerkwi modlitwę wstawienniczą do św. Haralampiusza. Modlitwa zalecana jest także w domach wiernych. Jest to wielka broń ludzi wiary, przy zachowaniu także wszelkich zewnętrznych środków higieny i ostrożności.

ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: ks. Dawid Romanowicz, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl