Święta Liturgia w Niedzielę Przebaczenia win.
16.03.2016
W tym roku, 13 marca Cerkiew prawosławna na całym świecie przeżywała ostatnią niedzielę przygotowawczą przed Wielkim Postem, do którego nadejścia Matka Cerkiew systematycznie przegotowywała swych wiernych przez ostatnie kilka niedziel. Poprzez pełne mądrości ewangeliczne przypowieści Chrystusa nauczała nas jak powinniśmy postępować i co czynić, przynajmniej w tym okresie, aby choć trochę zbliżyć się do Boga, który zawsze czeka, aby przyjąć nas z otwartymi ramionami, wypatrując z daleka tak samo jak Miłościwy Ojciec z przypowieści o Synu Marnotrawnym wypatrywał swego syna i przyjął go, gdy tylko ten zrozumiawszy grzeszność swego dotychczasowego życia, podjął trud powrotu do Niego. Dlatego właśnie okres Wielkiego Postu nie powinno się traktować jako coś uciążliwego, nie daremnie bowiem Wielki Post został przez Świętych Ojców określony mianem Duchowej Wiosny, a wiosna zawsze kojarzy się z czymś pozytywnym: z odnowieniem, nadzieją, życiem i radością – radością, które poprzez uzmysłowienie swych grzechów oraz stopniowe oczyszczenie swej duszy przynosi nam zjednoczenie się z Bogiem. Pomocą w dążeniu do tego celu będą oczywiście liczne wielkopostne nabożeństwa takie jak Wielki Kanon Pokutny Świętego Andrzeja z Krety, czytany w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu oraz Liturgie Uprzednio Poświęconych Darów, dlatego również we wszystkich tych nabożeństwach powinniśmy, w miarę swoich możliwości, jak najczęściej uczestniczyć.
Wracając jednak do ostatniej niedzieli przedpościa, to nosi ona dwie nazwy: Przebaczenia Win, w języku cerkiewno-słowiańskim znana również jako „Proszczonnoje woskriesienije” oraz Wygnania Prarodziców z Raju. Pierwsza nazwa bezpośrednio nawiązuje do czytanej w tym dniu Świętej Ewangelii według Świętego Apostoła i Ewangelisty Mateusza, w której Pan nasz Jezus Chrystus wzywa nas wszystkich do wzajemnego przebaczenia przewinień: „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.” (Mt 6, 14-15). Druga zaś nazwa, nawiązuje do tekstów liturgicznych dzisiejszej jutrzni, w których Matka Cerkiew wspomina wygnanie naszych Prarodziców Adama i Ewy z Raju.
W tę niedzielę, w naszej Parafii, tradycyjnie, odbyły się dwie Święte Liturgie: pierwsza o godzinie 8:30 w dolnej świątyni, którą celebrowali wspólnie ks. prot. Adam Misijuk i ks. protodiakon Paweł Korobeinikov oraz druga o godzinie 10:00 w górnej świątyni.
Uroczystemu nabożeństwu w górnej Cerkwi przewodniczył Jego Ekscelencja Jerzy, biskup siemiatycki i Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa: Proboszcza naszej Parafii – ks. mitrata Mikołaja Lenczewskiego, ks. mitrata Rościsława Kozłowskiego, ks. mitrata Michała Dudicza, ks. prot. Mariana Bendzy, ks. prot. Jarosława Kadylaka, ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. protodiakona Jerzego Dmitruka oraz ks. protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. Podczas Świętej Liturgii List Apostolski Świętego Apostoła Pawła do Rzymian (Rz 13,11 - 14,4) przeczytał lektor Andrzej Trofimiuk. Po przeczytaniu przez ks. protodiakona Jerzego Dmitruka wspomnianego już fragmentu Świętej Ewangelii (Mt 6, 14-21) niezwykle mądre i pouczające kazanie wygłosił Jego Ekscelencja, Biskup Jerzy. W przededniu Wielkiego Postu, Biskup Jerzy podkreślił jego ogromne znaczenie w życiu każdego chrześcijanina. Jak bowiem zauważył Władyka, sam Pan nasz Jezus Chrystus, po przyjęciu chrztu od Św. Jana, udał się na pustynię, gdzie przebywał 40 dni i nocy w poście i modlitwie kuszony przez szatana, tym samym ukazując nam wszystkim drogę do oczyszczenia naszej duszy z grzechu i zła. Jak zaznaczył Władyka Jerzy, dzisiejsza Ewangelia i List Apostolski wprost dają nam wskazówki tego, w jaki sposób powinniśmy pościć. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby Wielki Post nie był postrzegany wyłącznie w kontekście okresu, w którym trzeba ograniczyć spożywanie określonych pokarmów, lecz przede wszystkim jako okres, który daje nam Matka Cerkiew dla zastanowienia się nad samym sobą, nad swoją duszą i postawą wobec innych.
Na zapriczastnom z dzisiejszą niedzielą wszystkich dziś licznie zebranych w naszej Cerkwi wiernych powitał serdecznie Proboszcz Parafii – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski. W swym słowie ks. Proboszcz przybliżył wiernym harmonogram nabożeństw sprawowanych w naszej Parafii w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, a także podziękował Jego Ekscelencji, Biskupowi Jerzemu za przewodnictwo we wspólnej modlitwie podczas dzisiejszego nabożeństwa.
Bezpośrednio po zakończeniu Świętej Liturgii rozpoczęła się Wielka Wieczernia, której przewodniczył Proboszcz Parafii – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski. Po Wejściu i odśpiewaniu Wielkiego Prokimenonu „Nie otwrati Lica Twojeho…” („Nie odwracaj, Panie, Oblicza Twojego…”) wszystkie światła w Cerkwi zostały zgaszone, a dotychczasowe złote szaty liturgiczne zostały zastąpione ciemnymi. W tym właśnie momencie Cerkiew, liturgicznie wkroczyła w okres Wielkiego Postu. Na zakończenie Wieczerni po raz pierwszy w tym roku została odmówiona również Wielkopostna Modlitwa Św. Efrema Syryjczyka. Następnie nadszedł czas na obrzęd przebaczenia win. W czasie, gdy wierni podchodzili do Golgoty, a następnie do wszystkich księży z osobna, prosząc o wzajemne wybaczenie, śpiewający podczas całego dzisiejszego nabożeństwa chór parafialny kierowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka wykonywał irmosy „Wielkiego Kanonu Pokutnego Św. Andrzeja z Krety”.
lektor Tomasz Kręski
fot. lektor Andrzej Trofimiuk



do góry