Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
CODZIENNIE - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
(20. września 2020 r.)
 
8:00 -  dolna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Kurs ikonograficzny w parafii

11.08.2019

W bieżącym tygodniu nasza parafia zorganizowała wakacyjny kurs ikonograficzny. W kursie wzięli udział parafianie oraz przyjezdni goście, zarówno młodzież jak i ludzie dorośli. Zajęcia prowadzone były przez ikonografa i malarza p. Michała Boguckiego, który zaproponował dla wszystkich namalowanie ikony Chrystusa nie ludzką ręką uczynionego. Spośród wielu wariantów tej ikony wybrany został XV-wieczny ruski obraz Zbawiciela z Mokrą Brodą.  

Uczestnicy kursu samodzielnie wykonali rysunki, nanieśli rysunki na deskę oraz rozpoczęli nakładanie kolorów. Prowadzący zaproponował pracę techniką „pławu”, która okazała się artystycznym wyzwaniem dla wszystkich uczestników. Każdego dnia uczestnicy pracowali nad kolejnymi etapami ikony, uczestniczyli również w nabożeństwach w wolskiej cerkwi. Każdy dzień kursu rozpoczynał się uczestnictwem w Liturgii Świętej, w którą każdy uczestnik kursu mógł czynnie się zaangażować poprzez śpiew i czytanie. W środę wieczorem odprawiony został akatyst do patrona ikonografów św. apostoła i ewangelisty Łukasza. Poza zajęciami praktycznymi uczestnicy mogli także wysłuchać wykładów z historii sztuki sakralnej, dzieląc się podczas nich swoimi opiniami i spostrzeżeniami z pozostałymi uczestnikami.  Bardzo miłą niespodziankę poczatkującym ikonografom zrobił Jego Eminencja Metropolita Sawa, który we wtorek odwiedził kursowiczów i wsparł swoim dobrym, arcypasterskim słowem.

Był to pierwszy kurs ikonograficzny w naszej parafii, który, mamy nadzieję, zapoczątkował regularne zajęcia dla parafian związane z ikonografią, rysunkiem i kaligrafią.  

 ks. d. Łukasz Leonkiewicz

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl