Nabożeństwa

Święta Liturgia
 
ŚRODA, PIĄTEK- Liturgia UPD
- 9.00 i 17.00
 
SOBOTA - 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
7:00  - górna cerkiew
 
8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
10.00 - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatyst

ŚRODA 17:00
 
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-18.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Nowa polichromia w wolskiej cerkwi św. Jana Klimaka

11.01.2021

W niedzielę, 10 stycznia 2021 radość świątecznych dni Bożego Narodzenia podkreślił swoją obecnością Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, który wznosił modlitwę podczas Boskiej Liturgii w wolskiej cerkwi św. Jana Klimaka w Warszawie.

Wspólnie z hierarchą tego dnia modlili się ks. mitrat Grzegorz Misijuk – proboszcz Parafii św. Jerzego z Białegostoku, ks. mitrat Adam Misijuk - proboszcz wolskiej parafii, ks. prot. Andrzej Lewczak z warszawskiej katedry metropolitalnej oraz miejscowe duchowieństwo.

Przeżywając szczególny okres w życiu naszej Cerkwi i osobistym każdego z nas, wspominamy przyjście na świat Bogoczłowieka Jezusa Chrystusa. Wspominamy tajemnicę Bożego Wcielenia. Druga Osoba Świętej Trójcy przyjmuje ciało i Syn Boży staje się jednym z nas – tymi słowami zwrócił się Jego Eminencja, metropolita Sawa do duchowieństwa i licznie zebranych wiernych w Niedzielę po Narodzeniu Pańskim w cerkwi św. Jana Klimaka.

Tajemnica Bożego Narodzenia jest nie do osiągnięcia dla ludzkiego rozumu. Mimo wielkich technicznych osiągnięć i postępu myśli ludzkiej XXI wieku, to misterium pozostaje poza granicami ludzkiej percepcji. Nawet zastępy anielskie są zdumione uniżeniem Samego Boga do postaci sługi – człowieka. Aniołowie, odczuwając wielką radość w ekonomii zbawienia człowieka przez narodzenie Jezusa Chrystusa, obwieszczają ten fakt całemu światu. Człowiek może po części zrozumieć tę tajemnice w wymiarze duchowym przez głęboką, niezachwianą wiarę i miłość do Boga – kontynuował swoją myśl hierarcha.

Ten dzień był szczególnym dla społeczności wolskiej parafii, ponieważ Jego Eminencja metropolita Sawa dokonał poświęcenia nowych fresków zdobiących odremontowaną elewację w części ołtarzowej świątyni.

Jego Eminencja w szczególnych słowach podziękował proboszczowi wolskiej parafii, ks. mitratowi Adamowi Misijukowi. Zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie i trud prac remontowych cerkwi pw. św. Jana Klimaka na Woli. Hierarcha wyraził osobistą radość z osiągnięć ks. proboszcza we współpracy z duchowieństwem i wiernymi w dziele odratowania zabytkowej świątyni poczynając od fundamentów, dolną cerkiew aż po zewnętrzną elewację, kopułę i nowe freski wewnątrz.  

Na zakończenie wspólnie wysławiano święto Narodzenia Chrystusa w śpiewie pięknych kolęd.

 

Ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Włodzimierz Misijuk, Łukasz Charlak

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl