Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Przemieniłeś się na górze Chryste Boże nasz...

20.08.2021

Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem (Мk 9, 2-4).

Na ziemi jesteśmy pielgrzymami i podążamy drogą wiodącą do ojczyzny, która nie jest z tego świata. Przemierzamy życiową drogę i wszystko co ziemskie, materialne zostawiamy, a jedynie dusza jest wieczna i nieśmiertelna. Z tego powodu pomyślmy o rzeczach pożytecznych dla naszej duszy, zmierzającej do swej niebiańskiej ojczyzny. Nasz Zbawiciel Jezus Chrystus, powiedziawszy apostołom o swojej przyszłej śmierci krzyżowej i Zmartwychwstaniu, wziął ze sobą trzech apostołów – Piotra, Jakuba i Jana – i zaprowadził na górę wysoką, gdzie przemienił się wobec nich.

Na górze Tabor uczniowie uzyskali nowy, duchowy wzrok. Było im dane ujrzeć Światłość, która przemieniła Chrystusa. Emanacja Światłości, Którą Jest Sam Bóg jest dostępna człowiekowi. Przez Boskie energie (łaskę) wierzący i czystego serca może oglądać Samego Boga. Jest to proces wchodzenia na górę poznawania Boga. Proces duchowej formacji przemienia także w sposób materialny całego człowieka. Działanie Boga przez niestworzone energie są opisane w mistycznym doświadczeniu poprawnego hezychasty. Podstawy hezychazmu, m.in. teorię w praktyce doświadczenia światła Taboru jako Boskich energii, opracował teologiczne św. Grzegorz Palamas, arcybiskup Tessaloniki i mnich ze Św. Góry Athos. Poprzez ascezę, wyciszenie, duchowy pokój, wewnętrzne skupienie, milczenie na drodze psychosomatycznej metody praktyki modlitwy Jezusowej, wierzący realizuje przykazanie Pańskie o nieustannej modlitwie.

Po Swoim przemienieniu Zbawiciel po raz pierwszy zapowiedział Swą męczeńską śmierć i zmartwychwstanie.

Pierwszą świąteczną Liturgię sprawował ks. prot. Piotr Rajecki, natomiast drugiej przewodniczył proboszcz parafii - ks. mitrat Adam Misijuk w asyście ks. Pawła Korobeinikov i protodiakona Jerzego Dmitruka oraz dostojnego gościa ks. mjr Tomasza Paszko.

Po Liturgii miało miejsce wielbienie święta Przemienienia Pańskiego oraz poświęcenie owoców.

sp

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl