Nabożeństwa

Święta Liturgia

PONIEDZIALEK - SOBOTA 
 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA
 
7.00 - górna cerkiew
 
8.30  - dolna cerkiew
 
10.00 - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00
 

Akatyst

ŚRODA 17:00
 
 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30-15.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Święto Narodzenia Chrystusa

11.01.2022

Chrystus się rodzi! Chwalcie Go!

Obchody święta Narodzenia Chrystusa rozpoczęły się w wigilię, wczesnym rankiem od nabożeństwa Królewskich godzin i Liturgii św. Bazylego Wielkiego. Przeddzień święta Przyjścia na Ziemię Zbawiciela Świata to dzień ścisłego postu.

Następnym liturgicznym spotkaniem w cerkwi, po domowej wieczerzy wigilijnej było Wielkie powieczerze przechodzące w Boską Liturgię o północy.

W ciszy nocy, w ubogiej grocie pasterzy przychodzi na świat Sam Bóg. Rodzi się jako człowiek i objawia się światu niewidzialny Bóg w Osobie Młodzieńca. Syn Boży Swoją boskością odnawia upadły rodzaj ludzki. Jest Nowym Adamem – Mesjaszem. Przemienia całe stworzenie, przynosi Światło Prawdy i uzdalnia każdego człowieka na miłość wobec bliźniego. Bóg odsłania Swoją naturę, bowiem z miłości stworzył człowieka. 

Świątecznym nabożeństwom przewodniczył ks. mitrat Adam Misijuk wspólnie z miejscowym duchowieństwem. Ks. proboszcz zwrócił się do wiernych ze słowami świątecznych pozdrowień, został odczytany List Pasterski Św. Soboru Biskupów PAKP oraz Bożonarodzeniowy List Pasterski Jego Eminencji, metropolity Sawy. Wierni, na przemian z chórem, śpiewali radosne kolędy wielbiące nowonarodzonego Pana. Przez kolejne dni świąt Bożego Narodzenia wspominaliśmy liturgicznie Najświętszą Bogurodzicę, św. Józefa, króla Dawida, ap. Jakuba brata Pańskiego i pierwszego męczennika ap. arcydiakona Stefana

Trzeciego dnia świąt, tradycją lat ubiegłych, miał miejsce Koncert kolęd w warszawskiej katedrze metropolitalnej, którego inicjatorem i gospodarzem od początku jest Jego Eminencja, metropolita Sawa. Wśród chórów warszawskich parafii i Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko- Bielskiej, wystąpił Chór Parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie pod dyrekcją prof. W. Wołosiuka.

 

Ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Włodzimierz Miisjuk

zdjęcie z Koncertu Kolęd za orthodox.pl : ks. Łukasz Koleda

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl