Nabożeństwa

Święta Liturgia

PONIEDZIALEK - SOBOTA 
 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA

7:00  - górna cerkiew

8.30 - dolna cerkiew

10:00  - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30 -15.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Pierwszy Tydzień Wielkiego Postu

14.03.2022

Po raz kolejny weszliśmy w okres wiosny duchowej. W tym błogosławionym czasie Wielkiego Postu każdy świadomy wierny podejmuje trud postu: wzmożonej ascezy, modlitwy, uczynków miłosierdzia. Codzienne nabożeństwa jutrzni oraz wieczorny Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety sprzyjają duchowej autorefleksji i pomagają w pracy nad samym sobą.

Trud i znaczenie postu są znane już ze Starego Testamentu. Post zawsze jest odbierany jako droga odnowy naszych relacji z Bogiem, okazanie czci naszemu Stwórcy i Zbawicielowi. Przez szczere pokajanie odradzamy w sobie lepszego człowieka, by wspólnie z Chrystusem przejść drogę wyrzeczeń i pokonać grzech. Celem postu jest przygotowanie do święta Paschy, aby zmartwychwstanie Pana stało się także naszym udziałem w życiu wiecznym. Poprawny post oczyszcza zarówno duszę jak i ciało. Wraz z pokorną modlitwą człowiek wiary dostępuje uświęcenia, bowiem działa łaska Ducha Świętego.

W środę i piątek wierni są pokrzepiani Świętą Eucharystią podczas Liturgii Uprzednio Uświęconych Darów. W sobotę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu w szczególny sposób wspomina pamięć wielkiego męczennika Teodora Tyrona. Zgodnie z tradycją na cześć tego świętego w cerkwiach święci się koliwo.

Pierwszy tydzień postu wieńczy Niedziela Ortodoksji. Ustanowione w VIII wieku święto Tryumfu Prawosławia przywraca kult świętych i czcigodnych ikon, czego dokonał cesarz Michał wraz ze swoją matką, błogosławioną cesarzową Teodorą, a także św. patriarchą Metodym.

Podczas świętych Liturgii wznoszono modlitwy o pokój na świecie, przerwanie wojen i stałość Kościoła prawosławnego. Modlono się, by Miłosierny Bóg chronił przed herezjami i schizmami. W trakcie modlitwy wspominano Ojców Kościoła, apologetów – obrońców i budowniczych wiary prawosławnej. Modlono się za spokój dusz wszystkich wiernych, którzy odeszli do życia wiecznego.

 

ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Łukasz Troc

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl