Nabożeństwa

Święta Liturgia

PONIEDZIALEK - SOBOTA 
 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA

7:00  - górna cerkiew

8.30 - dolna cerkiew

10:00  - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30 -15.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I z wizytą w wolskiej parafii

28.03.2022

W dniu 28 marca, w godzinach porannych, wolska Parafia św. Jana Klimaka w Warszawie gościła Jego Świątobliwość Patriarchę Ekumenicznego Bartłomieja I, któremu towarzyszył Jego Eminencja Metropolita Chalcedoński Emanuel. Dostojnych Hierarchów z Kościoła Konstantynopolitańskiego przyjął Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Obecni byli również Jego Ekscelencja Jerzy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz WP oraz Jego Ekscelencja Paweł, Biskup Hajnowski.


Gości z Fanaru przywitał J.E. metropolita Sawa. Metropolita zwrócił uwagę na szczególne miejsce, jakim jest wolska nekropolia prawosławna. „To miejsce ma wymiar historyczny. Zapisana jest tu cała historia Cerkwi prawosławnej w Rzeczypospolitej. Spoczywają tu nasi przodkowie, m.in. hierarchowie Kościoła. Nade wszystko, ci, którzy budowali w sensie administracyjnym naszą Cerkiew – przypomniał metropolita Sawa. W dolnej świątyni pochowany jest metropolita Jerzy (Jaroszewski), który zginął za ideę utworzenia autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce, metropolita Dionizy, męczennicy: duchowni, wierni i dzieci, którzy zginęli podczas II wojny światowej, żołnierze Armii Ukraińskiej. Między naszymi przodkami i nami zawsze istnieje mistyczna łączność, ponieważ przed Bogiem nie ma umarłych. Wyrażamy swoje wielkie przywiązanie do wiary i tej świętości, którą otrzymaliśmy od swoich ojców i matek – kontynuował Jego Eminencja metropolita Sawa.


Kościół prawosławny w Polsce otrzymał autokefalię w Tomosie patriarchy Konstantynopola z 1924 roku. „Gościłem w Polsce, waszym błogosławionym kraju, wielokrotnie. Moja dzisiejsza wizyta związana jest z trwającą, w sąsiadującym z wami kraju, wojną na Ukrainie. Przybywam, aby wesprzeć duchowo Kościół prawosławny i cierpiący naród ukraiński, któremu gościnna Polska udziela schronienia i pomocy” – powiedział patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I.


Obecna wojna na Ukrainie nie powinna mieć miejsca. Wszelkie nieporozumienia i problemy należy rozwiązywać na drodze dyskusji, dialogu, drogą pokojową – dodał hierarcha. Na zakończenie Jego Świątobliwość patriarcha Bartłomiej I udzielił błogosławieństwa licznie przybyłym do cerkwi uchodźcom wojennym, wiernym ukraińskiego narodu.


Po oficjalnych przemówieniach, patriarcha modlił się przy grobie błogosławionej pamięci Dionizego (Waledyńskiego) – pierwszego metropolity Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. 


Hierarcha przybył na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy. 

ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Halina Demianiuk, Maria Wysocka
 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl