Nabożeństwa

Święta Liturgia

 
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA
 
9.00
 
NIEDZIELA

7.00  

8.30 

10.00  

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 

 

 

 

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Wolski Koncert Psalmów

03.04.2022

Zgodnie z wieloletnią tradycją wolskiej parafii, przed świętem patrona cerkwi – św. Jana Klimaka, odbył się Koncert Psalmów.

Psalmy pomagają w modlitwie zbliżyć się do Stwórcy, a dla wielu twórców stały się przejmującą inspiracją. Oryginalna, hebrajska nazwa Księgi Psalmów to "Księga Uwielbienia", "Księga Chwały" (tehillîm). Greckie tłumaczenie psalmów powstało w III w. p.n.e. Psalmy w swojej treści opiewają potęgę dobroci Boga i zapowiadają przyjście Chrystusa oraz opłakują upadki i grzechy człowieka. Psalmy powstawały na przestrzeni wieków, dlatego też mają kilku autorów. Tradycja przypisuje autorstwo Psalmów Dawidowi, Asafatowi, Salomonowi, Mojżeszowi, Hemanowi, Etanowi, Ezechiaszowi, synom Koracha, Lewitów i kapłanów.

Koncert przygotował i poprowadził ks. prot. Paweł Korobeinikov. W piątkowy wieczór wysłuchaliśmy interpretacji Psalmów w wykonaniu chórów jak i indywidualnych osób w różnych językach.

Wysłuchaliśmy Chóru młodzieżowego Parafii św. Jana Klimaka pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego, Kwintetu Musica Sakra prowadzonego przez A. Tomaszewskiego, Duetu Anastasiji i Pawła Goriełow z Parafii prawosławnej w Stanisławowie, recytacji w języku serbskim – Vladan Stamenkovic’, ukraińskim – ks. prot. Vitalij Vasilczuk z Połtawy na Ukrainie, arabskim – Dominika Kovacevic’, a także tureckim – Jerzy Szokalski. Za zakończenie wystąpił Chór parafialny Parafii św. Jana Klimaka pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Psalmy zawierają wielkie bogactwo treści teologicznych. Ukazują cały zbawczy plan Boga, od stworzenia świata, aż do czasów ostatecznych, wielbią Pana i pomagają zbliżyć się do Boga. Zapowiadają życie, działalność, śmierć i wywyższenie Jezusa Chrystusa, który jest centralną postacią Księgi Psalmów. Wielu wiernych czyta, modli się i zna Psalmy na pamięć. Wychwalanie Boga w Psalmach pomaga wznieść się na wyżyny duchowości – zauważył ks. proboszcz Adam Misijuk w słowie podsumowania, dziękując wszystkim uczestnikom za wspólny wieczór i modlitwę.

 

Ks. Piotr Kosiński

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl