Nabożeństwa

Święta Liturgia

Pon. - Sob.  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Spotkanie z tradycją - warsztaty pisanki wielkanocnej 2022

09.04.2022

9 kwietnia po liturgii w domu parafialnym przy Cerkwi św. Jana Klimaka parafianie poczynili kolejny krok w przygotowaniu się do Świąt Wielkanocnych zgodnie z tradycją przodków.

Stowarzyszenie "Wierni Tradycji Pokoleń" zorganizowało warsztaty pisanek.

Uczestnicy zostali zaopatrzeni w białe ugotowane wg ścisłych zasad jajka, rysik w postaci szpilki w ołówku oraz parafinę. Na stole czekały w słoikach rozrobione różnokolorowe farbki. Tradycyjnie pisanki malowało się woskiem, lecz jak wiadomo, dziś borykamy się z niedostatkiem prawdziwego wosku.

Pani Irena Sacharczuk, która prowadziła warsztaty, podzieliła się swoją wiedzą na temat sztuki malowania pisanek, służyła radą i czuwała nad farbowaniem już ozdobionych jajek. Dla wielu dużym zaskoczeniem było to, że pisanki można przechowywać przez kilkadziesiąt lat, nie czyniąc przy tym żadnych specjalnych zabiegów. Pani Irena na dowód pokazała zdjęcia swego domowego koszyczka z pisankami, w którym co roku przybywa kolejna pisanka. I tak od trzydziestu lat. 

Warsztaty były wielopokoleniowe i wielonarodowe. Uczestniczyli w nich również Ukraińcy. Przyszły dzieci w różnym wieku z mamami, tatusiami lub dziadkami. Był to czas integracji najmłodszych dzieci, które początkowo ochoczo zabrały się do malowania, a po ozdobieniu jajeczka szukały kolejnego zajęcia wymagającego troszkę mniejszego skupienia oraz czas spokojnego wyciszenia i relaksu starszych dzieci i dorosłych. Duety rodzinne tworzyły bogate i niepowtarzalne kolekcje pisanek. Okazało się, że nawet nowicjusze w tej dziedzinie świetnie dawali sobie radę i ku swojemu zdumieniu bardzo szybko nabywali wprawy. Na pisankach pojawiły się kwiatki, gwiazdki, szlaczki, bazie i nawet kurczaczek, a symbol XB wyraźnie wskazywał z jakiej okazji spotkaliśmy się.

Efekty pracy i uczestnicy warsztatów wraz z proboszczem ks. Adamem Misijukiem i opiekunem punktu katechetycznego ks. Pawłem Korobeinikovem zostały uwiecznione na wspólnym zdjęciu.

Zarówno dzieci jak i dorośli mieli dużo zabawy i radości w odnajdywaniu swoich pisanek wśród wszystkich zebranych w koszyczkach do zdjęcia.

Jolanta Śmiałowska

Zdjęcia: Grzegorz Kozioł

za: Stowarzyszenie WTP

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl