Nabożeństwa

Święta Liturgia

 
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA
 
9.00
 
NIEDZIELA

7.00  - górna cerkiew

9.00  - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 

 

 

 

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Święto Męczenników Chełmskich i Podlaskich

06.06.2022

W pierwszą niedzielę czerwca przypada pamięć świętych męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Proklamacja ich świętości miała miejsce w 2003 roku w Chełmie. Ponieważ w wolskiej świątyni znajdują się relikwie św. męczennika kapłana Bazylego Martysza, dzień ten jawi się trzecim świętem parafialnym.

Wielkim wydarzeniem dla społeczności parafialnej tym roku, była obecność Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i całej Polski Sawy, który przewodniczył nabożeństwu całonocnego czuwania w asyście duchownych katedry metropolitalnej i miejscowego kleru.

W słowie pouczenia Jego Eminencja podkreślił, że „nasi Przodkowie oddawali swoje życie w chwilach próby i doświadczeń, odważnie broniąc swojej wiary w Chrystusa. Cerkiew nasza jest ubogacona Ich świętym męczeństwem, jest „zbudowana na kościach” Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Dlatego winniśmy zawsze pamiętać o Ich ofierze. Dziś, i nie tylko, oddajemy Im hołd. Ich męczeństwo jest uwieńczeniem wiary i przykładem siły modlitwy za życie Cerkwi prawosławnej dla następnych pokoleń tu, na ziemi. Przez modlitwę uczmy się także wybaczać tym, którzy pozostają wrogami Cerkwi Chrystusowej. Jeżeli zatracimy te wartości, staniemy się nikim. Kontynuując wiarę swoich świętych wzrastamy w Chrystusie Panu, który prowadzi nas do zbawienia” – powiedział m.in. hierarcha.

O godzinie 23 odczytano Akatyst przed relikwiami św. męcz. Bazylego, następnie o północy była sprawowana pierwsza św. Liturgia. Następnego dnia dokonano Małego poświęcenia wody oraz sprawowano główną Liturgię święta.

Uroczystości były kontynuowane w ogrodzie parafialnym podczas wspólnego poczęstunku dla licznie przybyłych wiernych.

 

Ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Waldemar Jundo, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl