Nabożeństwa

Święta Liturgia

PONIEDZIALEK - SOBOTA 
 9.00 - dolna cerkiew
 
NIEDZIELA

7:00  - górna cerkiew

8.30 - dolna cerkiew

10:00  - górna cerkiew

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9:00

Akatyst

ŚRODA 17:00

 
W dni powszednie cerkiew jest dostępna (otwarta) dla wiernych w godzinach 8.30 -15.00

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

43. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę

01.06.2022

W dniach 27 – 29 maja 2022 r. odbyła się 43. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę. Paschalne spotkanie rozpoczęło się w piątek 27 maja wieczornym nabożeństwem odprawionym przez Jego Eminencję metropolitę Sawę w asyście Ich Ekscelencji: arcybiskupów Jerzego i Grzegorza oraz biskupów Pawła i Warsonofiusza. Po tradycyjnym poświęceniu wody w kaplicy nad źródełkiem u stóp Świętej Góry i paschalnej procesji wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego, dokonano ustawienia krzyża w intencji wszystkich pielgrzymów.

Metropolita Sawa zwrócił się z powitalnym słowem do wszystkich osób zebranych w monasterze św. Marty i Marii. Jego Eminencja zwracając uwagę na fakt, iż „pielgrzymki zawsze służą wzmocnieniu wiary, nad którym powinien pracować każdy młody człowiek.”

Naszą parafię reprezentowała liczna grupa młodzieży pod opieką katechetów Tomasza Korzuna i Konstantego Mizgera. Młodzież, jak co roku, mogła spotkać się w swoim gronie, zadać „Sto pytań…” do hierarchów, duchownych i liderów bractw młodzieży oraz przystąpić do sakramentów i wysłuchać ciekawych prelekcji w grupach. Zarząd Centralny Bractwa Młodzieży Prawosławnej przygotował zajęcia z zakresu: nauki tradycyjnego białego śpiewu oraz podlaskich tańców ludowych, muzyki liturgicznej. W ramach grup dyskusyjnych tematyka dotyczyła sakramentu spowiedzi, teologii ikony oraz podlaskich tradycji okresu paschalno-wiosennego Dla najmłodszych uczestników pielgrzymki przygotowano w tym samym czasie grę terenową, w trakcie której mogli lepiej poznać Świętą Górę Grabarkę i jej otoczenie.

W trakcie paschalnej pielgrzymki młodzież ma okazję uczestnictwa w nabożeństwach, pogłębiania swojej wiedzy, rozmowy z duchownymi, wymiany opinii, wspólnego spędzania czasu i nawiązywania znajomości.

 

Ks. Piotr Kosiński

zdjęcia: Piotr Sterlingow i Jarosław Charkiewicz za orthodox.pl

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl