Ikona "Swiatyj Pojas" w naszej cerkwi
18.11.2012

W XXIV niedzielę po Pięćdziesiątnicy w naszej Parafii sprawowana była Święta Liturgia, której przewodniczył ks. Proboszcz Mikołaj Lenczewski w asyście ks. mitrata Michała Dudicza, ks. Jarosława Kadylaka, ks. Piotra Kosińskiego, ks. Piotra Rajeckiego, protodiakona Jerzego Dmitruka oraz protodiakona Marka Zyc Zyckowskiego. List Apostolski przeczytał Prof. Włodzimierz Wołosiuk. Homilię wygłosił ks. Piotr Rajecki, w której objaśnił słowa Ewangelii wg Św. Łukasza 66 ( 12, 16-21). W kazaniu ks. Piotr przybliżył również historię ikony Swiatoj Pojas Preswiatoj Bohorodicy (Pas Przenajświętszej Bogurodzicy) i nieustannie płynące orędownictwo Matki Bożej w zbawieniu wiernych. Nabożeństwo pięknym i modlitewnym śpiewem upiększał chór parafialny pod kierownictwem dyrygenta prof. Włodzimierza Wołosiuka. Partie solowe wykonywali Julita Bobrzecka-Wołosiuk I sopran, matuszka Katarzyna Kosińska II sopran oraz lektor Bogdan Kuźmiuk.
Na zakończenie Św. Liturgii ikona Swiatoj Pojas Preswiatoj Bohorodicy uroczyście została wyniesiona i zawieszona po lewej stronie Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Następnie kler oraz licznie zgromadzeni wierni pokłonili się ikonie.
Ikona Pojas Preswiatoj Bohorodicy została ofiarowana do naszej świątyni przez parafian. W ikonie umieszczono pas oświecony od Świętego Pasa Bogurodzicy, który znajduje się w Monasterze Watopedi na Świetej Górze Athos.
Święty Pas Bogurodzicy to jedna z największych relikwii w Cerkwi Prawosławnej. Zgodnie z prawosławną tradycją, został wykonany przez Matkę Bożą z sierści wielbłądziej.
Za panowania cesarza Arkadiusza (395-408) Pas sprowadzono z Jerozolimy do Konstantynopola i włożono do złotego, opieczętowanego cesarską pieczęcią, relikwiarza. Wtedy znalazł też swoje stałe miejsce w wybudowanej przez cesarza Teodozjusza Młodszego cerkwi Bogurodzicy w Blachernach.
Po kilku stuleciach, gdy na cesarskim tronie zasiadł Lew VI Mądry, cesarzowa Zoe zapadła na ciężką chorobę. Imperator i najbliższa rodzina nie ustawali w modlitwach. Cesarzowa Zoe miała widzenie, że po przyłożeniu Pasa Bogurodzicy odzyska zdrowie. Opowiedziała o tym mężowi. Cesarz poprosił patriarchę o otwarcie opieczętowanego relikwiarza. Gdy patriarcha rozpostarł nad chorą Święty Pas Bogurodzicy – nieuleczalna choroba odstąpiła.
Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono święto Złożenia Pasa Bogurodzicy, a cesarzowa własnoręcznie wyszyła świętość złotą nitką.
Święty Pas Bogurodzicy raz do roku opuszcza monasterskie ściany i odwiedza kolejne greckie miasta. Ludzie zanoszą swoje modlitwy do Matki Bożej przed Jej Świętym Pasem – wielu, zwłaszcza chorych onkologicznie, zostaje uzdrowionych, a bezdzietnym małżonkom rodzi się długo oczekiwane dziecko.
lektor Andrzej Trofimiuk