Nabożeństwa

Święta Liturgia

Poniedziałek - Sobota - 9.00 Boska Liturgia
 
 
Niedziela  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela XXV po Pięćdziesiątnicy

25.11.2012

Dnia 25 listopada b.r. w XXV niedzielę po Pięćdziesiątnicy w naszej Cerkwi sprawowana była uroczysta Święta Liturgia, której przewodniczył Proboszcz Parafii ks. mitrat Mikołaj Lenczewski w asyście ks. mitrata Rościsława Kozłowskiego, ks. Jarosława Kadylaka, ks. Piotra Kosińskiego, ks. Piotra Rajeckiego, ks. protodiakona Jerzego Dmitruka oraz ks. protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. List Apostolski przeczytał lektor Andrzej Trofimiuk. Po przeczytanej Ewangelii (Ewangelia wg Świętego Apostoła i Ewangelisty Łukasza 13, 10-17) kazanie do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Piotr Kosiński, w którym opowiedział o ikonie Matki Bożej „Wszechwładczyni” (gr. Pantanassa, ros. Wsiecaryca).

Uroczyste nabożeństwo upiększał modlitewnym śpiewem męski chór parafialny pod kierownictwem prof. Włodzimierza Wołosiuka. Na zakończenie Świętej Liturgii w trakcie śpiewu świątecznych troparionów duchowni przez Carskie Wrota uroczyście wynieśli ikonę Matki Bożej „Wszechwładczyni”, umieszczając ją obok ikony Św. Mikołaja Cudotwórcy. Przed ikoną przeczytano modlitwy do Przenajświętszej Bogurodzicy. Następnie kler oraz wszyscy wierni pokłonili się ikonie, otrzymując przy tym broszurę przybliżającą historię tej przepięknej ikony Matki Bożej „Wszechwładczyni”.

Ikona została ofiarowana do naszej Świątyni przez jedną rodzinę należącą do naszej parafi. Dzień wcześniej, czyli w sobotę 24 listopada b.r. podczas nabożeństwa wieczornego ikona została poświęcona i umieszczona na prestole, gdzie przebywała aż do jej wyniesienia.

 

IKONA MATKI BOŻEJ WŁADCZYNI ŚWIATA

Cudowna ikona Matki Bożej, zwana «Wszechwładną» «Władczynią Swiata» (Pantanassa), znajduje się na Świętej Górze Atos w Grecji. Mieści się ona w klasztorze Watopedi, w głównej świątyni tego świętego przybytku, po lewej stronie królewskich wrót. Czas jej powstania przypada na XVII wiek.

Stara klasztorna legenda głosi, że któregoś razu do ikony podszedł pewien młodzieniec. W tejże chwili oblicze Matki Bożej zajaśniało przedziwnym światłem, i niewidzialna siła rzuciła młodzieńca na posadzkę. W przestrachu wybiegł ze świątyni i ze łzami przyznał się świątobliwym mnichom, że prowadził grzeszne życie i zajmował się magią. Tak oto Przenajświętsza Bogarodzica uczyniła cud za pośrednictwem Swego świętego Obrazu, wybawiła młodzieńca od bezecnego życia i sprowadziła go na drogę skruchy.

Ikona najbłogosławieńszej Władczyni, która otrzymała nazwę «Władczyni Swiata», otoczona jest głęboką czcią nie tylko na Świętej Górze, lecz także daleko poza jej granicami. Ten święty Obraz zasłynął wieloma cudami uzdrowień w przypadkach raka - tej ogromnie bolesnej, śmiertelnej choroby, która we współczesnym świecie zbiera tragiczne, coraz większe żniwo.

Powszechnie wielbiona jest też kopia tej pradawnej cudownej ikony, która została specjalnie wykonana w klasztorze Watopedi i przywieziona do Rosji. Znajduje się ona w moskiewskim Nowospasskim klasztorze męskim. Przed tą ikoną codziennie rozbrzmiewają modlitewne śpiewy, a w niedziele odprawiane są nabożeństwa ze święceniem wody.

Matki Boża okazuje Swą niewysłowioną łaskawość i udziela uzdrowień tym, którzy z wiarą i miłością kierują do Niej modlitwy przed Jej przesławnym obrazem.

Święto adoracji Ikony odbywa się 18/31 sierpnia.

Lektor Tomasz Kręski

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl